| Manufacturer Part Number: | SJPX-H3V |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 300V 2A SJP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SJPX-H3V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SJPX-H3V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 300V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 30ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50µA @ 300V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD, J-Lead | |
| Supplier Device Package | 2-SMD | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SJPX-H3V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SJPX-H3V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of SJPX-H3V is new and unused, you can buy SJPX-H3V Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SJPX-H3V.
| CC1206KKX7RBBB821 | 820pF 500V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CC1206KKX7RBBB821.pdf | |
| 3.0SMCJ70CATR | TVS DIODE 70VWM 113VC SMC | 3.0SMCJ70CATR.pdf | |
| FXO-LC736-25 | 25MHz LVDS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 100mA Enable/Disable | FXO-LC736-25.pdf | |
| 742792095 | 2.7 kOhm Impedance Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) Surface Mount Signal Line 200mA 1 Lines 600 mOhm Max DCR -55°C ~ 125°C | 742792095.pdf | |
| PE-0201CC390JTT | 39nH Unshielded Multilayer Inductor 100mA 1.72 Ohm Max 0201 (0603 Metric) | PE-0201CC390JTT.pdf | |
| LQM2HPN2R2MGSL | 2.2µH Shielded Multilayer Inductor 1.1A 225 mOhm Max 1008 (2520 Metric) | LQM2HPN2R2MGSL.pdf | |
| SDR0906-3R9ML | 3.9µH Unshielded Wirewound Inductor 3.3A 40 mOhm Max Nonstandard | SDR0906-3R9ML.pdf | |
| VI-J2H-EZ | CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W | VI-J2H-EZ.pdf | |
| VI-J6Y-EZ-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W | VI-J6Y-EZ-B1.pdf | |
| VI-BT2-MW-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W | VI-BT2-MW-F1.pdf | |
| AMC12DRMH-S328 | CONN EDGECARD 24POS .100" | AMC12DRMH-S328.pdf | |
| D38999/26ME2PN | 39 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | D38999/26ME2PN.pdf | |
| GTC06CFZ36-5S-LC | GT 4C 4#0 SKT PLUG | GTC06CFZ36-5S-LC.pdf | |
| TV06RW-25-43SE-LC | TV 43C 23#20 20#16 SKT PLUG | TV06RW-25-43SE-LC.pdf |