| Manufacturer Part Number: | SJPE-H4V |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 40V 2A SJP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SJPE-H4V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SJPE-H4V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 600mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD, J-Lead | |
| Supplier Device Package | 2-SMD | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SJPE-H4V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SJPE-H4V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of SJPE-H4V is new and unused, you can buy SJPE-H4V Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SJPE-H4V.
| 1.5KE180AHE3/73 | TVS DIODE 154VWM 246VC 1.5KE | 1.5KE180AHE3/73.pdf | |
| SIT1602BI-13-18S-25.000000E | 25MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator 1.8V 4.1mA Standby (Power Down) | SIT1602BI-13-18S-25.000000E.pdf | |
| LC75884W-E | IC LCD DISPLAY DRIVER | LC75884W-E.pdf | |
| LFB025CTP | Light Pipe Single Clear, Diffused Rigid Round with Domed Top, 3.3mm Panel Mount, Press Fit, Front | LFB025CTP.pdf | |
| VE-20D-CX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W | VE-20D-CX-F2.pdf | |
| EL100D10-05 | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) Module | EL100D10-05.pdf | |
| ACC60DTBH-S189 | CONN EDGECARD 120POS .100" | ACC60DTBH-S189.pdf | |
| PT07E-12-4P(SR) | 4 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold | PT07E-12-4P(SR).pdf | |
| WR-30PB-VF50-N1-R1300 | 30 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | WR-30PB-VF50-N1-R1300.pdf | |
| T38542-06-0 | 6 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | T38542-06-0.pdf | |
| 1871130000 | 18 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole | 1871130000.pdf | |
| RCP1206W160RJET | RES SMD 160 OHM 5% 11W 1206 | RCP1206W160RJET.pdf | |
| YC358LJK-0720RL | RES ARRAY 8 RES 20 OHM 2512 | YC358LJK-0720RL.pdf |