| Manufacturer Part Number: | SJPB-H9V |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 90V 2A SJP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SJPB-H9V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SJPB-H9V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 90V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 850mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 90V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD, J-Lead | |
| Supplier Device Package | 2-SMD | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SJPB-H9V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SJPB-H9V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of SJPB-H9V is new and unused, you can buy SJPB-H9V Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SJPB-H9V.
| 1-1734328-1 | USB - mini AB Receptacle Connector 5 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal | 1-1734328-1.pdf | |
| TTETTLJANF-16.000000 | 16MHz CMOS TCXO Oscillator Surface Mount 2.8 V ~ 3.3 V 6mA | TTETTLJANF-16.000000.pdf | |
| 1656L051 | 10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE | 1656L051.pdf | |
| VI-2W3-CW-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W | VI-2W3-CW-F1.pdf | |
| DC147A-A | LT1339 - DC/DC, Step Down 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board | DC147A-A.pdf | |
| DTS20F11-35HC | 13 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | DTS20F11-35HC.pdf | |
| CA3102R18-10PB | 4 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | CA3102R18-10PB.pdf | |
| 1621575 | Pin Contact Size 0.8mm Crimp Gold | 1621575.pdf | |
| 15-004810 | 9POS SHORTJACK SCREW UNC-4-40 | 15-004810.pdf | |
| 98414-G06-26ULF | 26 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold, GXT™ | 98414-G06-26ULF.pdf | |
| IL-Z-6S-S125C3 | 6 Position Rectangular Housing Connector Receptacle 0.049" (1.25mm) | IL-Z-6S-S125C3.pdf | |
| 1357930000 | 20 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side), Stacked 0.138" (3.50mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1357930000.pdf |