| Manufacturer Part Number: | SJPB-H4V |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 40V 2A SJP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SJPB-H4V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SJPB-H4V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 550mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD, J-Lead | |
| Supplier Device Package | 2-SMD | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SJPB-H4V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SJPB-H4V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of SJPB-H4V is new and unused, you can buy SJPB-H4V Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SJPB-H4V.
| MALREKB05JS468D00K | 6800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 60 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB05JS468D00K.pdf | |
| T95R337K010LSAL | 330µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10V 2824 (7260 Metric) 45 mOhm 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) | T95R337K010LSAL.pdf | |
| SL22 20005-A | ICL 20 OHM 20% 5A 22MM | SL22 20005-A.pdf | |
| L-15FR56JV4E | 560nH Unshielded Wirewound Inductor 450mA 1.1 Ohm Max 0805 (2012 Metric) | L-15FR56JV4E.pdf | |
| VI-27T-CY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W | VI-27T-CY-F2.pdf | |
| VE-J43-IZ-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W | VE-J43-IZ-F1.pdf | |
| VE-234-EU-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W | VE-234-EU-B1.pdf | |
| VE-27W-IY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W | VE-27W-IY-F2.pdf | |
| CA3100F24-19SF80 | 12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | CA3100F24-19SF80.pdf | |
| 85106JC106SW50 | 6 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Gold | 85106JC106SW50.pdf | |
| 10-107140-62S | 60 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | 10-107140-62S.pdf | |
| PBC20SGAN | 20 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | PBC20SGAN.pdf | |
| OSTTQ180100 | 18 Position Wire to Board Terminal Block Angled 0.197" (5.00mm) Through Hole | OSTTQ180100.pdf |