| Manufacturer Part Number: | SJPA-H3V |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 30V 2A SJP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SJPA-H3V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SJPA-H3V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 360mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 3mA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD, J-Lead | |
| Supplier Device Package | 2-SMD | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 125°C | |
| Standard Package | 1,800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SJPA-H3V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SJPA-H3V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of SJPA-H3V is new and unused, you can buy SJPA-H3V Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SJPA-H3V.
| MLS112M075EK1C | 1100µF 75V Aluminum Capacitors FlatPack 112 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | MLS112M075EK1C.pdf | |
| 3.0SMCJ45ATR | TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMC | 3.0SMCJ45ATR.pdf | |
| 10044366-102LF | 102LF 10.8MM RT ANG PIN 4/5 | 10044366-102LF.pdf | |
| PE-1008CM182KTT | 1.8µH Unshielded Wirewound Inductor 150mA 5.09 Ohm Max 1008 (2520 Metric) | PE-1008CM182KTT.pdf | |
| P160-274JS | 270µH Unshielded Inductor 107mA 10.8 Ohm Max Nonstandard | P160-274JS.pdf | |
| MAX19192ETI+T | 8 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 Pipelined 28-TQFN (5x5) | MAX19192ETI+T.pdf | |
| LT1073CN8-12#PBF | Buck, Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 1.5A (Switch) 8-DIP (0.300", 7.62mm) | LT1073CN8-12#PBF.pdf | |
| REC3-4805DRW/H4/A/CTRL | CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-05VOUT | REC3-4805DRW/H4/A/CTRL.pdf | |
| VI-J70-EY-S | CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W | VI-J70-EY-S.pdf | |
| JBXER0B02FPSDSR | 2 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | JBXER0B02FPSDSR.pdf | |
| RCP2512W39R0GED | RES SMD 39 OHM 2% 22W 2512 | RCP2512W39R0GED.pdf | |
| CRCW12064R53FKEAHP | RES SMD 4.53 OHM 1% 1/2W 1206 | CRCW12064R53FKEAHP.pdf | |
| PNP4WVJR-73-0R39 | RES 0.39 OHM 4W 5% AXIAL | PNP4WVJR-73-0R39.pdf |