| Manufacturer Part Number: | S8070W |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | Thyristors - SCRs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR 800V 70A Standard Recovery Through Hole TO-218X Non-Isolated Mounting Tab |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S8070W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S8070W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Off State | 800V | |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 2V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 50mA | |
| Voltage - On State (Vtm) (Max) | 1.8V | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 45A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 70A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 80mA | |
| Current - Off State (Max) | 20µA | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 800A, 950A | |
| SCR Type | Standard Recovery | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-218X-3 Non-Isolated | |
| Supplier Device Package | TO-218X Non-Isolated Mounting Tab | |
| Standard Package | 250 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S8070W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S8070W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of S8070W is new and unused, you can buy S8070W Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S8070W.
| HM2P07PMP324GFLF | MPAC 5R ST PF HDR | HM2P07PMP324GFLF.pdf | |
| EYM24DTKS | CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD | EYM24DTKS.pdf | |
| SGR-8002DC-SHM | 1MHz ~ 55MHz CMOS XO (Standard) Programmable Oscillator Through Hole 5V 45mA Standby | SGR-8002DC-SHM.pdf | |
| BU8793KN-E2 | Telecom IC Sound Generator 28-VQFN | BU8793KN-E2.pdf | |
| AD8226ARMZ | Instrumentation Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | AD8226ARMZ.pdf | |
| XQEAWT-00-0000-00000L9F7 | LED Lighting XLamp® XQ-E White, Warm 3250K 2.9V 350mA 110° 0606 (1616 Metric) | XQEAWT-00-0000-00000L9F7.pdf | |
| FFG.0B.304.CLAD52Z | 4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | FFG.0B.304.CLAD52Z.pdf | |
| D38999/20WB5PC | 5 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | D38999/20WB5PC.pdf | |
| BRE.2V.200.NAV | CONN CAP FOR .2V. RCPT | BRE.2V.200.NAV.pdf | |
| DBMAMYT25S | 25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Panel Mount Crimp | DBMAMYT25S.pdf | |
| 3-643821-3 | 3 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin 26 AWG | 3-643821-3.pdf | |
| MTCPQKT2P26SGDC | I/O CONN | MTCPQKT2P26SGDC.pdf | |
| 853-87-030-30-002101 | 30 Position Socket Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold | 853-87-030-30-002101.pdf | |
| RG3216P-2803-C-T5 | RES SMD 280K OHM 0.25% 1/4W 1206 | RG3216P-2803-C-T5.pdf |