| Manufacturer Part Number: | S760K |
|---|---|
| Manufacturer: | Switchcraft Inc. |
| Product Category: | Barrel - Power Connectors |
| Available Quantity: | 9974 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | CONN POWERPLUG MINI .08" BLACK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S760K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S760K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Switchcraft RoHS Info | |
| Online Catalog | Switchcraft Inc | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Barrel - Power Connectors | |
| Manufacturer | Switchcraft Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Connector Type | Plug | |
| Gender | Female | |
| Industry Recognized Mating Diameter | - | |
| Actual Diameter | 0.083" (2.10mm ID), 0.217" (5.50mm OD) | |
| Number of Positions/Contacts | 2 Conductors, 2 Contacts | |
| Internal Switch(s) | Does Not Contain Switch | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Mounting Feature | - | |
| Termination | Solder Eyelet(s) | |
| Shielding | Unshielded | |
| Features | Cable Clamp, Thread Lock | |
| Insulation Color | Black | |
| Voltage - Rated | - | |
| Current Rating | 5A | |
| Mating Length/Depth | - | |
| Contact Material - Plating | Tin | |
| Body Material | Brass | |
| Operating Temperature | - | |
| Includes | 2 pcs - 1 Connector, 1 Handle | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S760K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S760K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Switchcraft Inc. all series components. The condition of S760K is new and unused, you can buy S760K Switchcraft Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S760K.
| URS2C470MHD | 47µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS2C470MHD.pdf | |
| EKMM451VSN121MQ30T | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM451VSN121MQ30T.pdf | |
| BFC233910682 | 6800pF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm) | BFC233910682.pdf | |
| IDGF6-39466-10 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | IDGF6-39466-10.pdf | |
| 0761658806 | IMPACT BP 3X8 GR/W SN/PB | 0761658806.pdf | |
| GMA15DTMS | CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD | GMA15DTMS.pdf | |
| Q6025LH5TP | TRIAC ALTERNISTOR 600V 25A TO220 | Q6025LH5TP.pdf | |
| LT6654AHS6-5#TRMPBF | Series Voltage Reference IC ±0.05% 10mA SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 | LT6654AHS6-5#TRMPBF.pdf | |
| ADP2164ACPZ-1.0-R7 | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1V 1 Output 4A 16-WQFN Exposed Pad, CSP | ADP2164ACPZ-1.0-R7.pdf | |
| SPMWHT228FD5BAVMS0 | LED WHITE 3000K 80CRI SMD | SPMWHT228FD5BAVMS0.pdf | |
| V110C15H100BF2 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W | V110C15H100BF2.pdf | |
| 8-1393224-1 | RY531018 | 8-1393224-1.pdf | |
| TNPW0805430KBETA | RES SMD 430K OHM 0.1% 1/8W 0805 | TNPW0805430KBETA.pdf | |
| RN60D11R3FRSL | RES 11.3 OHM 1/4W 1% AXIAL | RN60D11R3FRSL.pdf |