| Manufacturer Part Number: | S70V |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 1400V (1.4kV) 70A Chassis, Stud Mount DO-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S70V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S70V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1400V (1.4kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 70A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 70A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-5 | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 5 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S70V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S70V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of S70V is new and unused, you can buy S70V GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S70V.
| B41693B9477Q7 | 470µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 175 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41693B9477Q7.pdf | |
| FA24C0G1H333JNU06 | 0.033µF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm) | FA24C0G1H333JNU06.pdf | |
| 0217.400H | FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM | 0217.400H.pdf | |
| ECC25DTKI | CONN EDGECARD 50POS .100" | ECC25DTKI.pdf | |
| EBA22DCMI | CONN EDGECARD 44POS .125" | EBA22DCMI.pdf | |
| 416F37433CTR | 37.4MHz ±30ppm Crystal 6pF 200 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F37433CTR.pdf | |
| BU28TA2WNVX-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 200mA 4-SSON-EP (1.2x1.6) | BU28TA2WNVX-TR.pdf | |
| 171012401 | STEP DOWN REGULATOR MODULE | 171012401.pdf | |
| V72C24C150BG3 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W | V72C24C150BG3.pdf | |
| RSDEC-DBLK-E3-UT3 | Lattice Programmable Products LatticeCORE™ License | RSDEC-DBLK-E3-UT3.pdf | |
| CRCW1210187RFKEA | RES SMD 187 OHM 1% 1/2W 1210 | CRCW1210187RFKEA.pdf | |
| AFD56-12-10PN-6141 | 10 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) | AFD56-12-10PN-6141.pdf | |
| RC2010FK-079R31L | RES SMD 9.31 OHM 1% 3/4W 2010 | RC2010FK-079R31L.pdf | |
| RSF12JTR510 | RES MO 1/2W 0.51 OHM 5% AXIAL | RSF12JTR510.pdf |