| Manufacturer Part Number: | S4PK-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 800V 4A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S4PK-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S4PK-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 4A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 4A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 2.5µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 800V | |
| Capacitance @ Vr, F | 30pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S4PK-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S4PK-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of S4PK-M3/86A is new and unused, you can buy S4PK-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S4PK-M3/86A.
| EKMR451VSN471MR50S | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMR451VSN471MR50S.pdf | |
| T322A155K020AS | 1.5µF Molded Tantalum Capacitors 20V Axial 9 Ohm 0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm) | T322A155K020AS.pdf | |
| 0925-473J | 47µH Shielded Molded Inductor 69mA 9.3 Ohm Max Axial | 0925-473J.pdf | |
| CD74HC147PWR | Priority Encoder 1 x 10:4 16-TSSOP | CD74HC147PWR.pdf | |
| MTGEZW-00-0000-0B0PD027H | LED Lighting EasyWhite®, XLamp® MTG EZW White, Warm 2700K 2-Step MacAdam Ellipse 6V 1.1A 120° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | MTGEZW-00-0000-0B0PD027H.pdf | |
| VE-26F-CY | CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W | VE-26F-CY.pdf | |
| AA1206FR-071R78L | RES SMD 1.78 OHM 1% 1/4W 1206 | AA1206FR-071R78L.pdf | |
| CTV06RW-19-35BB | CTV 66C 66#22D SKT PLUG | CTV06RW-19-35BB.pdf | |
| MBA02040C1072FC100 | RES 10.7K OHM 0.4W 1% AXIAL | MBA02040C1072FC100.pdf | |
| CP000520R00KE663 | RES 20 OHM 5W 10% AXIAL | CP000520R00KE663.pdf |