| Manufacturer Part Number: | S4PJHM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 600V 4A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S4PJHM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S4PJHM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 4A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 4A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 2.5µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | 30pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S4PJHM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S4PJHM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of S4PJHM3/86A is new and unused, you can buy S4PJHM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S4PJHM3/86A.
| 930C4P56K-F | 0.56µF Film Capacitor 250V 400V Polypropylene (PP), Metallized Axial 0.504" Dia x 1.260" L (12.80mm x 32.00mm) | 930C4P56K-F.pdf | |
| HBC08DRYN-S93 | CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD | HBC08DRYN-S93.pdf | |
| HBC30DRTS-S734 | CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD | HBC30DRTS-S734.pdf | |
| AD5449YRUZ | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 16-TSSOP | AD5449YRUZ.pdf | |
| R4F24279NVFQU | H8S/2600 H8® H8S/2400 Microcontroller IC 16-Bit 33MHz 512KB (512K x 8) FLASH | R4F24279NVFQU.pdf | |
| AFCT-721XPDZ | Fiber Optic Transceiver Module General Purpose 10.625Gbps 1310nm 3.3V LC Duplex Panel Mount | AFCT-721XPDZ.pdf | |
| VE-JWK-EY-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W | VE-JWK-EY-F1.pdf | |
| VE-2NK-MY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W | VE-2NK-MY-F4.pdf | |
| REFERENCE DESIGN 48V | AS8506, AS8510 - Power Management, Battery Monitor Evaluation Board | REFERENCE DESIGN 48V.pdf | |
| RE1206FRE07332RL | RES SMD 332 OHM 1% 1/4W 1206 | RE1206FRE07332RL.pdf | |
| RV0603FR-0795K3L | RES SMD 95.3K OHM 1% 1/10W 0603 | RV0603FR-0795K3L.pdf | |
| RL73N1ER27JTD | RES SMD 0.27 OHM 5% 1/16W 0402 | RL73N1ER27JTD.pdf | |
| HA16RM-3PE(76) | 3 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Silver | HA16RM-3PE(76).pdf | |
| HRM-601A(50) | Terminator Coax Connector Plug, Male Pin SMA 50 Ohm | HRM-601A(50).pdf |