| Manufacturer Part Number: | S4PGHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 400V 4A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S4PGHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S4PGHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 4A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 4A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 2.5µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | 30pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S4PGHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S4PGHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of S4PGHM3/87A is new and unused, you can buy S4PGHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S4PGHM3/87A.
| URZ2C101MHD | 100µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ2C101MHD.pdf | |
| LMLK1-1REG4-34058-1-V | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | LMLK1-1REG4-34058-1-V.pdf | |
| 6643551-1 | CONN,SKT,LOWER DRAWER | 6643551-1.pdf | |
| VE-B3H-EW-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W | VE-B3H-EW-B1.pdf | |
| 357-036-521-101 | CARDEDGE 36POS .156 BLACK LO PRO | 357-036-521-101.pdf | |
| D38999/26MF28JA | 28 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | D38999/26MF28JA.pdf | |
| 85102E2039P50 | 39 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold | 85102E2039P50.pdf | |
| LJT01RE25-43S-SR | LJT 43C 23#20 20#16 SKT RECEPT | LJT01RE25-43S-SR.pdf | |
| M85049/69-21A | Black Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 21, G | M85049/69-21A.pdf | |
| 86899-119HLF | 19 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 86899-119HLF.pdf | |
| SSQ-145-03-S-D | 90 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | SSQ-145-03-S-D.pdf | |
| PHP00805H2232BST1 | RES SMD 22.3K OHM 0.1% 5/8W 0805 | PHP00805H2232BST1.pdf | |
| 752105191AP | RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SRT | 752105191AP.pdf | |
| RN55C3441BR36 | RES 3.44K OHM 1/8W .1% AXIAL | RN55C3441BR36.pdf |