| Manufacturer Part Number: | S4PD-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 200V 4A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S4PD-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S4PD-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 4A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 4A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 2.5µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 30pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S4PD-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S4PD-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of S4PD-M3/86A is new and unused, you can buy S4PD-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S4PD-M3/86A.
| C4532X5R1E106K250KA | 10µF 25V Ceramic Capacitor X5R 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | C4532X5R1E106K250KA.pdf | |
| IELBXK1-33258-100 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER | IELBXK1-33258-100.pdf | |
| MXL1.5KE350A | TVS DIODE 300VWM 482VC CASE1 | MXL1.5KE350A.pdf | |
| MXLCE13A | TVS DIODE 13VWM 21.5VC CASE1 | MXLCE13A.pdf | |
| KDZLVTFTR130 | Zener Diode 130V 1W Surface Mount SOD-123FL | KDZLVTFTR130.pdf | |
| 843004AGI-04LF | IC SYNTHESIZER LVPECL 24-TSSOP | 843004AGI-04LF.pdf | |
| MAX4602CWE | 4 Circuit IC Switch 1:1 2.5 Ohm 16-SO | MAX4602CWE.pdf | |
| UCC27322DGNRG4 | IC MOSFET DRIVER SGL HS 9A 8MSOP | UCC27322DGNRG4.pdf | |
| MCPC1225E | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck | MCPC1225E.pdf | |
| 8771440000 | Off-Delay Time Delay Relay SPST-NO (1 Form A) Fixed, 0.05 Sec Delay 0.4A @ 30VDC Socket | 8771440000.pdf | |
| CTVP00RW-11-99P | 7 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | CTVP00RW-11-99P.pdf | |
| CA06COME20-27SBF80 | 14 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | CA06COME20-27SBF80.pdf | |
| 3-1106201-5 | HIP/EMV.6/16.SKB | 3-1106201-5.pdf | |
| 2-530744-2 | CONN HEADER 128POS 2ROW R/A AU | 2-530744-2.pdf | |
| 1838490000 | 7 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole | 1838490000.pdf |