| Manufacturer Part Number: | S4PBHM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 100V 4A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S4PBHM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S4PBHM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 4A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 4A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 2.5µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 30pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S4PBHM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S4PBHM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of S4PBHM3/86A is new and unused, you can buy S4PBHM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S4PBHM3/86A.
| ECK-ATS332ME | 3300pF 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc 0.492" Dia (12.50mm) | ECK-ATS332ME.pdf | |
| MKP385322160JII2B0 | 0.022µF Film Capacitor 550V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm) | MKP385322160JII2B0.pdf | |
| ASG-D-X-A-622.08MHZ-T | 622.08MHz LVDS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 40mA Enable/Disable | ASG-D-X-A-622.08MHZ-T.pdf | |
| FXO-PC735-266.66 | 266.66MHz LVPECL XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 120mA Enable/Disable | FXO-PC735-266.66.pdf | |
| MP2-2R2-R | 2.2µH Unshielded Wirewound Inductor 1.39A 130 mOhm Max Nonstandard | MP2-2R2-R.pdf | |
| 9DB433AFLFT | IC CLK FANOUT/BUFF ZD 28SSOP | 9DB433AFLFT.pdf | |
| PIC16LC716T-04/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 20-SSOP | PIC16LC716T-04/SS.pdf | |
| ISL6132IR | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel 24-VQFN | ISL6132IR.pdf | |
| LM2852XMXA-1.0 | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1V 1 Output 2A 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | LM2852XMXA-1.0.pdf | |
| VI-23K-MV-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W | VI-23K-MV-B1.pdf | |
| MS3100C22-14P | 19 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | MS3100C22-14P.pdf | |
| 2M805-002-16M9-10PB | M805 10C 10#23 PIN PLUG THRD | 2M805-002-16M9-10PB.pdf | |
| LCC17A3W3SM2N1 | 3 (Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector, Free Hanging (In-Line) Solder Cup | LCC17A3W3SM2N1.pdf | |
| WNB250FET | RES 250 OHM 1W 1% AXIAL | WNB250FET.pdf |