| Manufacturer Part Number: | S4924R-683K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 68µH Shielded Inductor 355mA 2.7 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S4924R-683K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S4924R-683K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | S4924R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 68µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 355mA | |
| Current - Saturation | 122mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2.7 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 2.5MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 21MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 2.5MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.230" (5.84mm) | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S4924R-683K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S4924R-683K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of S4924R-683K is new and unused, you can buy S4924R-683K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S4924R-683K.
| BFC237022102 | 1000pF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm) | BFC237022102.pdf | |
| W54-XB2A99C10-25 | CIR BRKR THRM 25A 250VAC | W54-XB2A99C10-25.pdf | |
| EEC60DRYI-S13 | CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND | EEC60DRYI-S13.pdf | |
| ABL-14.7456MHZ-B4Y-T | 14.7456MHz ±30ppm Crystal 18pF 50 Ohm -20°C ~ 70°C Through Hole HC49/US | ABL-14.7456MHZ-B4Y-T.pdf | |
| 1641-332H | 3.3µH Shielded Molded Inductor 490mA 350 mOhm Max Axial | 1641-332H.pdf | |
| 3386V-1-252LF | 2.5k Ohm 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Top Adjustment | 3386V-1-252LF.pdf | |
| ERJ-1GEF8200C | RES SMD 820 OHM 1% 1/20W 0201 | ERJ-1GEF8200C.pdf | |
| ERA-6AEB1183V | RES SMD 118K OHM 0.1% 1/8W 0805 | ERA-6AEB1183V.pdf | |
| TVP02RW-13-35P-LC | TV 22C 22#22D PIN RECP | TVP02RW-13-35P-LC.pdf | |
| BACC63DB21-41SNH | 41 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | BACC63DB21-41SNH.pdf | |
| 0039300124 | 12 Positions Header, Shrouded Connector 0.165" (4.20mm) Through Hole, Right Angle Gold | 0039300124.pdf | |
| AT1206DRD0723K7L | RES SMD 23.7K OHM 0.5% 1/4W 1206 | AT1206DRD0723K7L.pdf |