| Manufacturer Part Number: | S4924R-565K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 5.6mH Shielded Inductor 61mA 98.9 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S4924R-565K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S4924R-565K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | S4924R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 5.6mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 61mA | |
| Current - Saturation | 14mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 98.9 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 250kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 1.6MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 250kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.230" (5.84mm) | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S4924R-565K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S4924R-565K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of S4924R-565K is new and unused, you can buy S4924R-565K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S4924R-565K.
| JANTXV1N4495US | Zener Diode 180V 1.5W ±5% Surface Mount D-5A | JANTXV1N4495US.pdf | |
| TS87C51RD2-VCL | 80C51 87C Microcontroller IC 8-Bit 40/30MHz 64KB (64K x 8) OTP 68-PLCC (24.23x24.23) | TS87C51RD2-VCL.pdf | |
| LM1875T/LB05 | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB TO-220-5 | LM1875T/LB05.pdf | |
| RW2-0509D/H2 | CONV DC/DC 2W 4.5-9VIN +/-09VOUT | RW2-0509D/H2.pdf | |
| VE-2TV-EW | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W | VE-2TV-EW.pdf | |
| VI-JWH-EZ-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W | VI-JWH-EZ-B1.pdf | |
| GTC030F36-3P | GT 6C 3#0 3#12 PIN RECP | GTC030F36-3P.pdf | |
| CTVS07RF-23-53P-LC | CTV 53C 53#20 PIN J/N RECP | CTVS07RF-23-53P-LC.pdf | |
| 1786870000 | CONN HOOD TOP ENTRY SZ8 M25 | 1786870000.pdf | |
| 1829030000 | 8 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole | 1829030000.pdf | |
| 41FR33E | RES 0.33 OHM 1W 1% AXIAL | 41FR33E.pdf |