| Manufacturer Part Number: | S4924R-563K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 56µH Shielded Inductor 369mA 2.23 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S4924R-563K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S4924R-563K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | S4924R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 56µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 369mA | |
| Current - Saturation | 124mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2.23 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 2.5MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 25MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 2.5MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.230" (5.84mm) | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S4924R-563K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S4924R-563K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of S4924R-563K is new and unused, you can buy S4924R-563K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S4924R-563K.
| UVK0J473MRD | 47000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK0J473MRD.pdf | |
| CWR26HB336JBFB\HR | 33µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 15V 2214 (5634 Metric) 800 mOhm 0.220" L x 0.135" W (5.59mm x 3.43mm) | CWR26HB336JBFB\HR.pdf | |
| EBM12DCCI-S189 | CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD | EBM12DCCI-S189.pdf | |
| FQI2NA90TU | MOSFET N-CH 900V 2.8A I2PAK | FQI2NA90TU.pdf | |
| AGL125V5-QNG132I | IC FPGA 84 I/O 132QFN | AGL125V5-QNG132I.pdf | |
| TPA0211DGNR | Amplifier IC 1-Channel (Mono) with Mono Headphones Class AB 8-MSOP-PowerPad | TPA0211DGNR.pdf | |
| MI-223-IY-S | CONVERT DC/DC 28VIN 24VOUT 50W | MI-223-IY-S.pdf | |
| VI-B62-MY-S | CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W | VI-B62-MY-S.pdf | |
| RCWL1210R130JNEA | RES SMD 0.13 OHM 5% 1/3W 1210 | RCWL1210R130JNEA.pdf | |
| ACB60DHBT-S793 | CONN EDGECARD 120POS .050" | ACB60DHBT-S793.pdf | |
| AMC50DCKT | CONN EDGECARD 100POS .100" | AMC50DCKT.pdf | |
| M83723/72W10069 | 6 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | M83723/72W10069.pdf | |
| DJT14E15-5JB-LC | 5 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | DJT14E15-5JB-LC.pdf | |
| DA7W2S700M30LF | 7 (5 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | DA7W2S700M30LF.pdf | |
| 09670009916 | DSUB SLIDE LOCKING DEVICE 25P | 09670009916.pdf |