| Manufacturer Part Number: | S4924R-562K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 5.6µH Shielded Inductor 725mA 720 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S4924R-562K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S4924R-562K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | S4924R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 5.6µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 725mA | |
| Current - Saturation | 725mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 720 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 44 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 65MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.230" (5.84mm) | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S4924R-562K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S4924R-562K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of S4924R-562K is new and unused, you can buy S4924R-562K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S4924R-562K.
| T494V227M004AT | 220µF Molded Tantalum Capacitors 4V 2917 (7343 Metric) 300 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | T494V227M004AT.pdf | |
| CWR26HK107KBHZ | 100µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 15V 2915 (7338 Metric) 180 mOhm 0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm) | CWR26HK107KBHZ.pdf | |
| XC3S2000-5FGG676C | IC FPGA 489 I/O 676FBGA | XC3S2000-5FGG676C.pdf | |
| XC6123A527MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123A527MR-G.pdf | |
| VI-23T-CY-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W | VI-23T-CY-F1.pdf | |
| CWT-568-TX | Code Warrior™ Software - Tech Support | CWT-568-TX.pdf | |
| RSE116684-S | STAINLESS STEEL ALTERNATIVE | RSE116684-S.pdf | |
| RNCP1206FTD12K4 | RES SMD 12.4K OHM 1% 1/2W 1206 | RNCP1206FTD12K4.pdf | |
| RE0402DRE07330RL | RES SMD 330 OHM 0.5% 1/16W 0402 | RE0402DRE07330RL.pdf | |
| ACC20DPSS | CONN EDGECARD 40POS .100" | ACC20DPSS.pdf | |
| MS3100A28-6SW | 3 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | MS3100A28-6SW.pdf | |
| KPT2E24-61PWEX | 61 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | KPT2E24-61PWEX.pdf |