| Manufacturer Part Number: | S4924R-475K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 4.7mH Shielded Inductor 68mA 81.6 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S4924R-475K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S4924R-475K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | S4924R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 4.7mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 68mA | |
| Current - Saturation | 15mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 81.6 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 250kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 1.7MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 250kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.230" (5.84mm) | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S4924R-475K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S4924R-475K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of S4924R-475K is new and unused, you can buy S4924R-475K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S4924R-475K.
| 2220CC223MAT1A | 0.022µF 630V Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric) 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) | 2220CC223MAT1A.pdf | |
| M39003/09-0382/TR | 18µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 50V Axial 175 mOhm 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) | M39003/09-0382/TR.pdf | |
| 7M32070014 | 32MHz ±10ppm Crystal 8pF -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 7M32070014.pdf | |
| DSC-PROG-8121-3225 | KIT 4POS 3.2X2.5 SOCKET DSC8121 | DSC-PROG-8121-3225.pdf | |
| ISL97516IUZ-T | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 5V 1 Output 1.7A (Switch) 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | ISL97516IUZ-T.pdf | |
| V48A3V3E264BN3 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W | V48A3V3E264BN3.pdf | |
| V110B28M200B2 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W | V110B28M200B2.pdf | |
| ERJ-2RKF7683X | RES SMD 768K OHM 1% 1/10W 0402 | ERJ-2RKF7683X.pdf | |
| 79258-272HLF | 72 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ | 79258-272HLF.pdf | |
| 831-83-018-40-001101 | 18 Position Socket Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount, Right Angle Gold | 831-83-018-40-001101.pdf |