| Manufacturer Part Number: | S4924R-474K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 470µH Shielded Inductor 178mA 9.5 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S4924R-474K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S4924R-474K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | S4924R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 470µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 178mA | |
| Current - Saturation | 43mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 9.5 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 60 @ 790kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 5.7MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 790kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.230" (5.84mm) | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S4924R-474K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S4924R-474K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of S4924R-474K is new and unused, you can buy S4924R-474K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S4924R-474K.
| 445A32H24M57600 | 24.576MHz ±30ppm Crystal 32pF 40 Ohm -10°C ~ 60°C Surface Mount 2-SMD | 445A32H24M57600.pdf | |
| CPPLC7-HT7PT | 1MHz ~ 133MHz CMOS XO (Standard) Programmable Oscillator Surface Mount 5V 45mA Enable/Disable | CPPLC7-HT7PT.pdf | |
| SIT9002AI-08H33DX | 1MHz ~ 220MHz LVPECL MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 3.3V 84mA | SIT9002AI-08H33DX.pdf | |
| BLF6G15LS-250PBRN: | RF Mosfet 28V 1.41A 1.47GHz ~ 1.51GHz 18.5dB 60W LDMOST | BLF6G15LS-250PBRN:.pdf | |
| VE-B30-MY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W | VE-B30-MY-F2.pdf | |
| CA3106E20-23PWB15 | 2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | CA3106E20-23PWB15.pdf | |
| MS3452W16S-8PY | 5 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | MS3452W16S-8PY.pdf | |
| BACC45FT20-16S9H | 16 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) | BACC45FT20-16S9H.pdf | |
| TV06DT-13-35B | TV 22C 22#22D SKT PLUG | TV06DT-13-35B.pdf | |
| 315-87-148-41-001101 | 48 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 315-87-148-41-001101.pdf | |
| CRCW2010143RFKEF | RES SMD 143 OHM 1% 3/4W 2010 | CRCW2010143RFKEF.pdf | |
| RT0402CRD0782RL | RES SMD 82 OHM 0.25% 1/16W 0402 | RT0402CRD0782RL.pdf | |
| RR1220P-1963-B-M-T5 | RES SMD 196K OHM 0.1% 1/10W 0805 | RR1220P-1963-B-M-T5.pdf | |
| RC55Y-332RBI | RES 332 OHM 0.25W 0.1% AXIAL | RC55Y-332RBI.pdf |