| Manufacturer Part Number: | S4924R-473K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 47µH Shielded Inductor 380mA 2.11 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S4924R-473K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S4924R-473K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | S4924R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 47µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 380mA | |
| Current - Saturation | 135mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2.11 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 2.5MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 27MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 2.5MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.230" (5.84mm) | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S4924R-473K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S4924R-473K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of S4924R-473K is new and unused, you can buy S4924R-473K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S4924R-473K.
| 35JZV47M6.3X6.1 | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 35JZV47M6.3X6.1.pdf | |
| B41550E4689Q | 68000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 13 mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 105°C | B41550E4689Q.pdf | |
| M39003/01-7249/HSD | 0.27µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 75V Axial 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) | M39003/01-7249/HSD.pdf | |
| GEC35DRTI | CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD | GEC35DRTI.pdf | |
| ABMM2-20.000MHZ-E2-T | 20MHz ±20ppm Crystal 18pF 50 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | ABMM2-20.000MHZ-E2-T.pdf | |
| 8N4Q001EG-0171CDI8 | Clock Oscillator IC 622.08MHz, 644.5313MHz, 622.08MHz, 644.5313MHz 10-CLCC | 8N4Q001EG-0171CDI8.pdf | |
| TPS84210RKGT | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 2A 39-BQFN Exposed Pad | TPS84210RKGT.pdf | |
| MDLS-40466-SS-HV-S | Character LCD Display Module Reflective 5 x 8 Dots STN - Super-Twisted Nematic Without Backlight Parallel 198.00mm x 56.00mm x 6.60mm | MDLS-40466-SS-HV-S.pdf | |
| 97-3107B22-10PW-417 | AB 4C 4#16 PIN PLUG | 97-3107B22-10PW-417.pdf | |
| TN6U24-0428P2B | 32 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) | TN6U24-0428P2B.pdf | |
| 0340620023 | 2 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Black 0.197" (5.00mm) | 0340620023.pdf | |
| TNPW060347K5BEEN | RES SMD 47.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 | TNPW060347K5BEEN.pdf | |
| CMF60330R00FKR6 | RES 330 OHM 1W 1% AXIAL | CMF60330R00FKR6.pdf |