| Manufacturer Part Number: | S4924R-274K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 270µH Shielded Inductor 228mA 5.8 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S4924R-274K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S4924R-274K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | S4924R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 270µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 228mA | |
| Current - Saturation | 60mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 5.8 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 55 @ 790kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 7MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 790kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.230" (5.84mm) | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S4924R-274K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S4924R-274K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of S4924R-274K is new and unused, you can buy S4924R-274K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S4924R-274K.
| BK/MDA-25A | FUSE CERM 25A 250VAC 125VDC 3AB | BK/MDA-25A.pdf | |
| MXLPLAD6.5KP85CAE3 | TVS DIODE 85VWM 137VC PLAD | MXLPLAD6.5KP85CAE3.pdf | |
| B82432T1824K | 820µH Unshielded Wirewound Inductor 80mA 27 Ohm Max 1812 (4532 Metric) | B82432T1824K.pdf | |
| 71256SA20PZGI | IC SRAM 256KBIT 20NS 28TSOP | 71256SA20PZGI.pdf | |
| CXB1820-0000-000N0HR227G | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) Xlamp® CXB1820 White, Warm Square | CXB1820-0000-000N0HR227G.pdf | |
| PAQ50S483R3/V | DC/DC CONVERTER 3.3V 40W | PAQ50S483R3/V.pdf | |
| VI-261-IW-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W | VI-261-IW-F1.pdf | |
| 75-068214-07H | ER 3C 3#16S SKT RECP BOX | 75-068214-07H.pdf | |
| 1339374-1 | 4 (2 Pair) Position Individual Wires Connector Black IDC 22-26 AWG Through Hole, Right Angle | 1339374-1.pdf | |
| SM12B-NSHSS-TB (LF)(SN) | 12 Positions Header, Shrouded Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle Tin | SM12B-NSHSS-TB (LF)(SN).pdf | |
| 0010845040 | 4 Positions Header, Shrouded Connector 0.250" (6.35mm) Through Hole Tin | 0010845040.pdf | |
| 0522660011 | DEKAFIX GW 5 MARKED 11 50/CD | 0522660011.pdf | |
| OSTTS11115B | 11 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 270° Free Hanging (In-Line) | OSTTS11115B.pdf | |
| PLTT0805Z1072QGT5 | RES SMD 10.7KOHM 0.02% 1/4W 0805 | PLTT0805Z1072QGT5.pdf |