| Manufacturer Part Number: | S4924R-272K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.7µH Shielded Inductor 1.16A 280 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S4924R-272K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S4924R-272K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | S4924R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 2.7µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.16A | |
| Current - Saturation | 1.16A | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 280 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 44 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 92MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.230" (5.84mm) | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S4924R-272K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S4924R-272K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of S4924R-272K is new and unused, you can buy S4924R-272K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S4924R-272K.
| GTCN28-231M-R10 | GDT 230V 20% 10KA | GTCN28-231M-R10.pdf | |
| P409EL474M275AH151 | RC EMI Filter 1st Order Low Pass 1 Channel R = 150 Ohms, C = 0.47µF Radial | P409EL474M275AH151.pdf | |
| 103-102JS | 1µH Unshielded Inductor 425mA 540 mOhm Max 2-SMD | 103-102JS.pdf | |
| MC100EL12DTR2G | NOR/OR Gate Configurable 4 Circuit 1 Input 8-TSSOP | MC100EL12DTR2G.pdf | |
| REG113EA-5/2K5G4 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 400mA 8-VSSOP | REG113EA-5/2K5G4.pdf | |
| XPEWHT-H1-R250-00AF7 | LED Lighting XLamp® XP-E White, Warm 3250K 3.05V 350mA 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XPEWHT-H1-R250-00AF7.pdf | |
| RB-1524S/HP | CONV DC/DC 1W 15VIN 24VOUT | RB-1524S/HP.pdf | |
| PAH75D48-3325 | CONVERT DC-DC 60W 48V DUAL 15A | PAH75D48-3325.pdf | |
| RG1005P-183-B-T5 | RES SMD 18K OHM 0.1% 1/16W 0402 | RG1005P-183-B-T5.pdf | |
| 0349510610 | MX150 BACKSHELL RCPT 2X3 W/RIB | 0349510610.pdf | |
| 3417-7000 | 40 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 26-28 AWG | 3417-7000.pdf | |
| 3010-20-001-11-99 | 20 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 3010-20-001-11-99.pdf | |
| PE0805FRF7T0R033L | RES SMD 0.033 OHM 1% 1/3W 0805 | PE0805FRF7T0R033L.pdf | |
| RNC50H3402FSR36 | RES 34K OHM 1/10W 1% AXIAL | RNC50H3402FSR36.pdf |