| Manufacturer Part Number: | S4924R-271K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 270nH Shielded Inductor 1.855A 110 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S4924R-271K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S4924R-271K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | S4924R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Phenolic | |
| Inductance | 270nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.855A | |
| Current - Saturation | 1.855A | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 110 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 47 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 300MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.230" (5.84mm) | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S4924R-271K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S4924R-271K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of S4924R-271K is new and unused, you can buy S4924R-271K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S4924R-271K.
| C0402C0G1C150J020BC | 15pF 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | C0402C0G1C150J020BC.pdf | |
| CD214C-T14ALF | TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO214AB | CD214C-T14ALF.pdf | |
| RN2703JE(TE85L,F) | TRANS 2PNP PREBIAS 0.1W ESV | RN2703JE(TE85L,F).pdf | |
| MB90024PMT-GS-292 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90024PMT-GS-292.pdf | |
| 5561505811F | Panel Indicator | 5561505811F.pdf | |
| VI-BTN-EW | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W | VI-BTN-EW.pdf | |
| V48B36H250BF2 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W | V48B36H250BF2.pdf | |
| TX54SJ00-2412 | Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 1 7/16-18 UNEF 24 | TX54SJ00-2412.pdf | |
| 54121-108081650LF | 8 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold, GXT™ Through Hole | 54121-108081650LF.pdf | |
| 20020110-H211A01LF | 21 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole | 20020110-H211A01LF.pdf | |
| RCP1206W130RGWB | RES SMD 130 OHM 2% 11W 1206 | RCP1206W130RGWB.pdf |