| Manufacturer Part Number: | S4924R-181K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 180nH Shielded Inductor 2.835A 47 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S4924R-181K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S4924R-181K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | S4924R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Phenolic | |
| Inductance | 180nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 2.835A | |
| Current - Saturation | 2.835A | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 47 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 350MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.230" (5.84mm) | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S4924R-181K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S4924R-181K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of S4924R-181K is new and unused, you can buy S4924R-181K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S4924R-181K.
| LGU1J272MELZ | 2700µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU1J272MELZ.pdf | |
| TVA1316 | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1316.pdf | |
| C907U100DYNDBAWL40 | 10pF 400VAC Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial, Disc 0.276" Dia (7.00mm) | C907U100DYNDBAWL40.pdf | |
| C947U152MYWDCAWL35 | 1500pF 400VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc 0.433" Dia (11.00mm) | C947U152MYWDCAWL35.pdf | |
| C947U152MYWDCAWL20 | 1500pF 400VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc 0.433" Dia (11.00mm) | C947U152MYWDCAWL20.pdf | |
| KLKD007.T | FUSE CRTRDGE 7A 600VAC/DC NONSTD | KLKD007.T.pdf | |
| ABM15DRUI | CONN EDGECARD 30POS .156 DIP SLD | ABM15DRUI.pdf | |
| AGM18DRMT | CONN EDGECARD 36POS .156 WW | AGM18DRMT.pdf | |
| D38999/24SE6SN | 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | D38999/24SE6SN.pdf | |
| CIR020R18-1SF80 | 10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | CIR020R18-1SF80.pdf | |
| KJB6T19J32AN | 32 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | KJB6T19J32AN.pdf | |
| DEMAMF9SNM | 9 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Panel Mount Crimp | DEMAMF9SNM.pdf | |
| 92789-040LF | 68 Position Card Connector PCMCIA - Type I, II, III Through Hole, Right Angle Gold | 92789-040LF.pdf | |
| MIS-038-01-F-D | 76 Position Connector Socket, Center Strip Contacts Surface Mount Gold | MIS-038-01-F-D.pdf |