| Manufacturer Part Number: | S4924R-125K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.2mH Shielded Inductor 120mA 22.1 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S4924R-125K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S4924R-125K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | S4924R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1.2mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 120mA | |
| Current - Saturation | 28mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 22.1 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 250kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 3MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 250kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.230" (5.84mm) | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S4924R-125K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S4924R-125K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of S4924R-125K is new and unused, you can buy S4924R-125K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S4924R-125K.
| T551B406K030AT | 40µF Hermetically Sealed Tantalum - Polymer Capacitors 30V Axial, Can 170 mOhm 0.312" Dia x 0.641" L (7.92mm x 16.28mm) | T551B406K030AT.pdf | |
| PGD015S030CSF01 | SUPPRESSOR ESD ARRAY 15PIN DSUB | PGD015S030CSF01.pdf | |
| APTGT100DSK60T3G | IGBT Module Trench Field Stop Dual Buck Chopper 600V 150A 340W Chassis Mount SP3 | APTGT100DSK60T3G.pdf | |
| 74AHC02PW,112 | NOR Gate IC 4 Channel 14-TSSOP | 74AHC02PW,112.pdf | |
| 74HCT259DB,118 | D-Type, Addressable 1 Channel 1:8 IC Standard 16-SSOP | 74HCT259DB,118.pdf | |
| MIC4424YWM | IC DRIVER MOSFET 3A DUAL 16-SOIC | MIC4424YWM.pdf | |
| LM317LM/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.2 V ~ 37 V 100mA 8-SOIC | LM317LM/NOPB.pdf | |
| BA78M10CP-E2 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 10V 500mA TO-220CP-3 | BA78M10CP-E2.pdf | |
| CL-750-R152-XT | LENS 70CRI 5000K 6" ROUND | CL-750-R152-XT.pdf | |
| V28B15M150BN | CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W | V28B15M150BN.pdf | |
| G6K-2F-RF-T-TR03 DC3 | RF Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount | G6K-2F-RF-T-TR03 DC3.pdf | |
| TVP00RL-11-19S-S1 | 19 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | TVP00RL-11-19S-S1.pdf | |
| PE0603JRF070R05L | RES SMD 0.05 OHM 5% 1/10W 0603 | PE0603JRF070R05L.pdf | |
| RC12JB680R | RES 680 OHM 1/2W 5% AXIAL | RC12JB680R.pdf |