| Manufacturer Part Number: | S4924R-102K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1µH Shielded Inductor 2.32A 70 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S4924R-102K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S4924R-102K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | S4924R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 1µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 2.32A | |
| Current - Saturation | 2.32A | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 70 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 44 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 140MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.230" (5.84mm) | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S4924R-102K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S4924R-102K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of S4924R-102K is new and unused, you can buy S4924R-102K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S4924R-102K.
| BFC237086394 | 0.39µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) | BFC237086394.pdf | |
| 3KP13A-B | TVS DIODE 13VWM 21.5VC P600 | 3KP13A-B.pdf | |
| ASTMHTE-19.200MHZ-XC-E-T | 19.2MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V Enable/Disable | ASTMHTE-19.200MHZ-XC-E-T.pdf | |
| HCMS-3917 | Dot Matrix Display Module 5 x 7 Green Serial 1.40" L x 0.40" W x 0.20" H (35.56mm x 10.16mm x 5.08mm) | HCMS-3917.pdf | |
| VI-22H-EX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W | VI-22H-EX-F1.pdf | |
| VE-J6P-IY | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W | VE-J6P-IY.pdf | |
| VI-B2P-MY-S | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W | VI-B2P-MY-S.pdf | |
| 1617002-6 | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Chassis Mount | 1617002-6.pdf | |
| CRGH0603F32R4 | RES SMD 32.4 OHM 1% 1/5W 0603 | CRGH0603F32R4.pdf | |
| MS27467T25B61PA | 61 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | MS27467T25B61PA.pdf | |
| 09661517513 | 9 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole Solder | 09661517513.pdf | |
| CLT-111-01-G-D | 22 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | CLT-111-01-G-D.pdf | |
| 1781650000 | HOOD COVER BLACK | 1781650000.pdf | |
| RG3216P-9091-W-T1 | RES SMD 9.09KOHM 0.05% 1/4W 1206 | RG3216P-9091-W-T1.pdf | |
| RLR07C1963FPRSL | RES 196K OHM 1% 1/4W AXIAL | RLR07C1963FPRSL.pdf |