| Manufacturer Part Number: | S4924-683K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 68µH Shielded Inductor 355mA 2.7 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S4924-683K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S4924-683K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | S4924 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 68µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 355mA | |
| Current - Saturation | 122mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2.7 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 2.5MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 21MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 2.5MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.505" L x 0.240" W (12.82mm x 6.09mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.220" (5.58mm) | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S4924-683K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S4924-683K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of S4924-683K is new and unused, you can buy S4924-683K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S4924-683K.
| ECA-1AHG471 | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | ECA-1AHG471.pdf | |
| B32521C1684K | 0.68µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial 0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm) | B32521C1684K.pdf | |
| CT2244-9 | Banana Jack Connector Standard Banana Solder White | CT2244-9.pdf | |
| GBA35DTAN | CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD | GBA35DTAN.pdf | |
| TRSF3223EIDB | 2/2 Transceiver Full RS232 20-SSOP | TRSF3223EIDB.pdf | |
| JDHT-LMP23-E5435-90 | LED Lighting COBs, Engines, Modules LED Module VeraLine White, Warm Linear Light Strip | JDHT-LMP23-E5435-90.pdf | |
| VI-BNB-CY-S | CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W | VI-BNB-CY-S.pdf | |
| MI-J2J-IY-F2 | CONVERT DC/DC 28VIN 36VOUT 50W | MI-J2J-IY-F2.pdf | |
| 1619872 | 7 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | 1619872.pdf | |
| CA3102R28-A16SF80F0 | 9 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | CA3102R28-A16SF80F0.pdf | |
| BCS-110-L-S-TE | 10 Position Receptacle Connector Gold 0.100" (2.54mm) Through Hole | BCS-110-L-S-TE.pdf | |
| 1825323 | 3 Position Terminal Block Plug, Male Pins 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1825323.pdf | |
| 1913002 | 7 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 270° Free Hanging (In-Line) | 1913002.pdf | |
| DMNF1-488-C | 0.187" (4.75mm) Quick Connect Female 18-22 AWG Crimp Connector Non-Mating End Insulated | DMNF1-488-C.pdf |