| Manufacturer Part Number: | S4924-682K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 6.8µH Shielded Inductor 610mA 1.02 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S4924-682K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S4924-682K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | S4924 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 6.8µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 610mA | |
| Current - Saturation | 610mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.02 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 55MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.505" L x 0.240" W (12.82mm x 6.09mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.220" (5.58mm) | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S4924-682K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S4924-682K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of S4924-682K is new and unused, you can buy S4924-682K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S4924-682K.
| 672D476H025CC5I | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D476H025CC5I.pdf | |
| SQCSVA6R8CAT1A | 6.8pF 250V Ceramic Capacitor A 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | SQCSVA6R8CAT1A.pdf | |
| MR071A473KAA | 0.047µF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.490" L x 0.140" W (12.44mm x 3.55mm) | MR071A473KAA.pdf | |
| MKP385218100JC02G0 | 1800pF Film Capacitor 350V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm) | MKP385218100JC02G0.pdf | |
| W92-X1110-15V | CIR BRKR MAG-HYDR 15A 415VAC | W92-X1110-15V.pdf | |
| 0230.500DRT2SW | FUSE GLASS 500MA 250VAC 2AG | 0230.500DRT2SW.pdf | |
| PIC16LF1575-E/SL | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 14-SOIC | PIC16LF1575-E/SL.pdf | |
| SN74LVC112APWR | IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16TSSOP | SN74LVC112APWR.pdf | |
| VE-BW3-IY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W | VE-BW3-IY-F2.pdf | |
| VE-211-IX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W | VE-211-IX-F3.pdf | |
| ACM22DSMN | CONN EDGECARD 44POS .156" | ACM22DSMN.pdf | |
| PE2010JKE070R03L | RES SMD 0.03 OHM 5% 1/2W 2010 | PE2010JKE070R03L.pdf | |
| RN55D2002FRE6 | RES 20K OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55D2002FRE6.pdf |