| Manufacturer Part Number: | S4924-562K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 5.6µH Shielded Inductor 725mA 720 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S4924-562K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S4924-562K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | S4924 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 5.6µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 725mA | |
| Current - Saturation | 725mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 720 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 44 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 65MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.505" L x 0.240" W (12.82mm x 6.09mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.220" (5.58mm) | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S4924-562K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S4924-562K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of S4924-562K is new and unused, you can buy S4924-562K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S4924-562K.
| 1210CC103KATME | 10000pF 630V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | 1210CC103KATME.pdf | |
| BH014D0104K7D | 0.1µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial 0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm) | BH014D0104K7D.pdf | |
| BK/HWA-AF | FUSE HOLDER RAD 125V 35A PNL MNT | BK/HWA-AF.pdf | |
| TS24CF33IDT | 24.576MHz ±30ppm Crystal 18pF 30 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount HC49/US | TS24CF33IDT.pdf | |
| 1641R-222J | 2.2µH Shielded Molded Inductor 665mA 190 mOhm Max Axial | 1641R-222J.pdf | |
| 74LVCH162244AGRG4 | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | 74LVCH162244AGRG4.pdf | |
| TEA1610T/N5,118 | Power Supply Controller Resonant Converter Controller 16-SO | TEA1610T/N5,118.pdf | |
| VE-BTR-IY | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W | VE-BTR-IY.pdf | |
| V24B5H200BN3 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W | V24B5H200BN3.pdf | |
| PLED96W-048-C2000-D | 2A 16 ~ 48 V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output | PLED96W-048-C2000-D.pdf | |
| ACC02E20-15P-003 | AC 7C 7#12 PIN RECP BOX | ACC02E20-15P-003.pdf | |
| AIB6CGMSS1-20-29PS-B30 | GT 17C 17#16 PIN PLUG | AIB6CGMSS1-20-29PS-B30.pdf | |
| 110-87-304-41-105101 | CONN IC DIP SOCKET 4POS GOLD | 110-87-304-41-105101.pdf | |
| 322-HCS6P3-100 | Pin Receptacle Connector 0.016" ~ 0.021" (0.41mm ~ 0.53mm) No Tail Solder | 322-HCS6P3-100.pdf | |
| RN55E8982BRE6 | RES 89.8K OHM 1/8W .1% AXIAL | RN55E8982BRE6.pdf |