| Manufacturer Part Number: | S4924-561K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 560nH Shielded Inductor 1.075A 330 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S4924-561K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S4924-561K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | S4924 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Phenolic | |
| Inductance | 560nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.075A | |
| Current - Saturation | 1.075A | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 330 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 43 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 210MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.505" L x 0.240" W (12.82mm x 6.09mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.220" (5.58mm) | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S4924-561K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S4924-561K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of S4924-561K is new and unused, you can buy S4924-561K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S4924-561K.
| CELHPB11-1REC4-36442-175 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | CELHPB11-1REC4-36442-175.pdf | |
| LCE12A | TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO201 | LCE12A.pdf | |
| TPSMC43AHE3/9AT | TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC SMC | TPSMC43AHE3/9AT.pdf | |
| GSM10DSAH | CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD | GSM10DSAH.pdf | |
| B130B-13 | Diode Schottky 30V 1A Surface Mount SMB | B130B-13.pdf | |
| IDC5020ER680M | 68µH Unshielded Wirewound Inductor 1.5A 200 mOhm Max Nonstandard | IDC5020ER680M.pdf | |
| SN74AC533NSRG4 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SO | SN74AC533NSRG4.pdf | |
| CTV06RQW-25-17S | 42 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | CTV06RQW-25-17S.pdf | |
| 747844-5 | 9 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | 747844-5.pdf | |
| 5-6610163-5 | 2 Port RJ45 Magjack Connector Through Hole 10/100 Base-T, AutoMDIX | 5-6610163-5.pdf | |
| DF40C-10DP-0.4V(51) | 10 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | DF40C-10DP-0.4V(51).pdf | |
| 1728206 | 2 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.300" (7.62mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1728206.pdf | |
| Y112310R0000T9L | RES SMD 10 OHM 0.01% 8W TO220-4 | Y112310R0000T9L.pdf |