| Manufacturer Part Number: | S1008-183K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 18µH Shielded Inductor 200mA 5 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S1008-183K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S1008-183K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | S1008 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 18µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 200mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 5 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 2.5MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 21MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 2.5MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.095" (2.41mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S1008-183K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S1008-183K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of S1008-183K is new and unused, you can buy S1008-183K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S1008-183K.
| 04025U6R8CAT2A | 6.8pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | 04025U6R8CAT2A.pdf | |
| FXO-HC736R-23.04 | 23.04MHz HCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 35mA Enable/Disable | FXO-HC736R-23.04.pdf | |
| RSHN-2016LD | EMI FILTER 250VAC 16A DIN RAIL | RSHN-2016LD.pdf | |
| 70V3399S166BFG8 | IC SRAM 2MBIT 166MHZ 208FBGA | 70V3399S166BFG8.pdf | |
| LTC4268IDKD-1#PBF | Power Over Ethernet Controller 1 Channel 802.3af (PoE) 32-DFN (7x4) | LTC4268IDKD-1#PBF.pdf | |
| CXA2530-0000-000N0HS40E2 | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) XLamp® CXA2530 White, Cool Square | CXA2530-0000-000N0HS40E2.pdf | |
| VI-B4L-IV | CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W | VI-B4L-IV.pdf | |
| VE-B4J-MX-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W | VE-B4J-MX-F4.pdf | |
| ACM31DRMS-S288 | CONN EDGECARD 62POS .156" | ACM31DRMS-S288.pdf | |
| FGG.2B.312.CYCD72Z | 12 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | FGG.2B.312.CYCD72Z.pdf | |
| TV07RW-15-19PC-LC | TV 19C 19#20 PIN J/N RECP | TV07RW-15-19PC-LC.pdf | |
| 68730-128HLF | 28 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 68730-128HLF.pdf | |
| OQ09000000J0G | 9 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.300" (7.62mm) Vertical Through Hole | OQ09000000J0G.pdf |