| Manufacturer Part Number: | S1008-181K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 180nH Shielded Inductor 970mA 120 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S1008-181K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S1008-181K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | S1008 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 180nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 970mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 120 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 338MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.095" (2.41mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S1008-181K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S1008-181K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of S1008-181K is new and unused, you can buy S1008-181K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S1008-181K.
| 16SLV47M6.3X6.1 | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | 16SLV47M6.3X6.1.pdf | |
| DSPIC33EP32MC204T-I/PT | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 32KB (10.7K x 24) FLASH 44-TQFP (10x10) | DSPIC33EP32MC204T-I/PT.pdf | |
| Z8F3222AR020EG | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH | Z8F3222AR020EG.pdf | |
| OPA2705PAG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-PDIP | OPA2705PAG4.pdf | |
| HV9910BNG-G | LED Driver IC 1 Output DC DC Controller Step-Down (Buck) Analog, PWM Dimming 16-SOIC | HV9910BNG-G.pdf | |
| VE-B1W-CY-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W | VE-B1W-CY-F1.pdf | |
| V150A3V3C200BL | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W | V150A3V3C200BL.pdf | |
| RT0402FRE0726R1L | RES SMD 26.1 OHM 1% 1/16W 0402 | RT0402FRE0726R1L.pdf | |
| CIR06AF-40A-60P | 60 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | CIR06AF-40A-60P.pdf | |
| 7-1123724-5 | 9 Positions Header, Unshrouded Connector 0.312" (7.92mm) Through Hole Tin | 7-1123724-5.pdf | |
| TNPW04021K69BEED | RES SMD 1.69KOHM 0.1% 1/16W 0402 | TNPW04021K69BEED.pdf | |
| RG1005V-5900-P-T1 | RES SMD 590 OHM 0.02% 1/16W 0402 | RG1005V-5900-P-T1.pdf | |
| TC164-FR-0778R7L | RES ARRAY 4 RES 78.7 OHM 1206 | TC164-FR-0778R7L.pdf |