| Manufacturer Part Number: | S1008-152K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.5µH Shielded Inductor 545mA 420 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S1008-152K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S1008-152K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | S1008 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1.5µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 545mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 420 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 72MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.095" (2.41mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S1008-152K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S1008-152K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of S1008-152K is new and unused, you can buy S1008-152K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S1008-152K.
| BFC230347474 | 0.47µF Film Capacitor 63V 250V Polyester, Metallized Radial 0.492" L x 0.213" W (12.50mm x 5.40mm) | BFC230347474.pdf | |
| SIT5001AC-8E-33N0-52.000000Y | OSC XO 3.3V 52MHZ NC | SIT5001AC-8E-33N0-52.000000Y.pdf | |
| 3EZ3.9D2E3/TR8 | Zener Diode 3.9V 3W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ3.9D2E3/TR8.pdf | |
| ZTX696B | TRANS NPN 180V 0.5A E-LINE | ZTX696B.pdf | |
| MAX4595DBVRG4 | 1 Circuit IC Switch 1:1 10 Ohm SOT-23-5 | MAX4595DBVRG4.pdf | |
| MX29LV160DBXEI-70G | IC FLASH 16MBIT 70NS 48LFBGA | MX29LV160DBXEI-70G.pdf | |
| S-8244AADFN-CEDT2U | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion 8-MSOP | S-8244AADFN-CEDT2U.pdf | |
| X40410S8-BT1 | Supervisor Open Drain, Push-Pull 2 Channel 8-SOIC | X40410S8-BT1.pdf | |
| S-1721A2518-M6T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 1.8V, 2.5V 150mA SOT-23-6 | S-1721A2518-M6T1G.pdf | |
| QGKF-240-48 | AC/DC CONVERTER 48V 240W | QGKF-240-48.pdf | |
| JR1AF-B-DC12V | General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole | JR1AF-B-DC12V.pdf | |
| ABM44DSEN-S13 | CONN EDGECARD EXTEND 88POS .156 | ABM44DSEN-S13.pdf | |
| L77DBH25SF179A | 25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Panel Mount, Through Hole Wire Wrap | L77DBH25SF179A.pdf | |
| RT1206CRE07787KL | RES SMD 787K OHM 0.25% 1/4W 1206 | RT1206CRE07787KL.pdf |