| Manufacturer Part Number: | S1008-121K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 120nH Shielded Inductor 1.06A 100 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S1008-121K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S1008-121K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | S1008 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 120nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.06A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 100 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 368MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.095" (2.41mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S1008-121K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S1008-121K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of S1008-121K is new and unused, you can buy S1008-121K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S1008-121K.
| HAE103MBABF0KR | 10000pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor Radial, Disc 0.591" Dia (15.00mm) | HAE103MBABF0KR.pdf | |
| AS168X-CB2H010 | CIR BRKR THRMMAG 1A 480VAC 65VDC | AS168X-CB2H010.pdf | |
| SZMMBZ5V6ALT1G | TVS DIODE 3VWM 8VC SOT23 | SZMMBZ5V6ALT1G.pdf | |
| ADF4350BCPZ-RL | IC SYNTH PLL VCO FN/IN 32LFCSP | ADF4350BCPZ-RL.pdf | |
| LM3S2939-IBZ50-A2T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 108-BGA (10x10) | LM3S2939-IBZ50-A2T.pdf | |
| SIM535-A01-R22ALL-01 | Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color I²C, SPI 7" (177.80mm) 800 x 480 (WVGA) | SIM535-A01-R22ALL-01.pdf | |
| G6Z-1F-A-TR DC4.5 | RF Relay SPDT (1 Form C) Surface Mount | G6Z-1F-A-TR DC4.5.pdf | |
| AC0805FR-07470KL | RES SMD 470K OHM 1% 1/8W 0805 | AC0805FR-07470KL.pdf | |
| 395-130-540-804 | CARD EDGE 130PS DL .100X.200 BLK | 395-130-540-804.pdf | |
| 80-560331-21S | Circular Connector | 80-560331-21S.pdf | |
| 0395378318 | 18 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 90° Free Hanging (In-Line) | 0395378318.pdf | |
| RCP0603W510RJEC | RES SMD 510 OHM 5% 3.9W 0603 | RCP0603W510RJEC.pdf | |
| RCP0603W220RGWB | RES SMD 220 OHM 2% 3.9W 0603 | RCP0603W220RGWB.pdf |