| Manufacturer Part Number: | S1008-103K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 10µH Shielded Inductor 230mA 2.1 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S1008-103K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S1008-103K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | S1008 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 10µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 230mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2.1 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 29MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.095" (2.41mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S1008-103K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S1008-103K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of S1008-103K is new and unused, you can buy S1008-103K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S1008-103K.
| B43255A4826M | 82µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | B43255A4826M.pdf | |
| BFC247041683 | 0.068µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm) | BFC247041683.pdf | |
| IALNK121-1REC4-33629-1 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE | IALNK121-1REC4-33629-1.pdf | |
| GBM36DTAS-S189 | CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD | GBM36DTAS-S189.pdf | |
| SMZJ3800B-E3/52 | Zener Diode 30V 1.5W ±5% Surface Mount DO-214AA (SMBJ) | SMZJ3800B-E3/52.pdf | |
| AD246JN | Clock Buffer/Driver IC 25kHz 24-DIP (0.500", 12.70mm), 4 Leads | AD246JN.pdf | |
| SN75C3232DWR | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | SN75C3232DWR.pdf | |
| ISL9000AIRMMZ-T | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 3V 300mA 10-DFN (3x3) | ISL9000AIRMMZ-T.pdf | |
| VE-25V-MV-S | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W | VE-25V-MV-S.pdf | |
| RR1220P-1242-D-M | RES SMD 12.4KOHM 0.5% 1/10W 0805 | RR1220P-1242-D-M.pdf | |
| 75-474236-06S | ER 6C 4#4 2#0 SKT RECP | 75-474236-06S.pdf | |
| 929745-02-02-EU | 4 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 929745-02-02-EU.pdf | |
| 95182-154HLF | 54 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ | 95182-154HLF.pdf | |
| 86147-9 | Single Post Terminal Connector Through Hole Tin-Lead 0.031" x 0.062" (0.79mm x 1.57mm) Rectangular | 86147-9.pdf |