| Manufacturer Part Number: | RXEF185K |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | PTC Resettable Fuses |
| Available Quantity: | 10869 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | POLYSWITCH PTC RESET 1.85A HOLD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RXEF185K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RXEF185K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Circuit Protection Products | |
| Video File | TE Connectivity PolySwitch Devices -- Another Geek Moment | |
| Featured Product | Innovative Circuit Protection Solutions | |
| PCN Other | Circuit Protection Products Availabe 27/Jun/2016 | |
| Online Catalog | PolySwitch Radial Leaded | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | PTC Resettable Fuses | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | PolySwitch®, RXEF | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Max | 72V | |
| Current - Max | 40A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 1.85A | |
| Current - Trip (It) | 3.7A | |
| R Min/Max | 0.080 ~ 0.190 Ohm | |
| Time to Trip | 12.6s | |
| Package / Case | Radial, Disc | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RXEF185K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RXEF185K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of RXEF185K is new and unused, you can buy RXEF185K Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RXEF185K.
| GTCA25-750M-R02 | GDT 75V 20% 2.5KA THROUGH HOLE | GTCA25-750M-R02.pdf | |
| GSM06DSAI | CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD | GSM06DSAI.pdf | |
| 8-320861-1 | Blue 6 Stud Spade Terminal Connector Crimp 14-16 AWG | 8-320861-1.pdf | |
| SS30V-R150270 | 27mH @ 1kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 1.5A DCR 500 mOhm | SS30V-R150270.pdf | |
| 8N4SV75EC-0030CDI8 | VCXO IC 312.5MHz 6-CLCC | 8N4SV75EC-0030CDI8.pdf | |
| MAX4932EBC+T | IC MULTIPLEXER DUAL 3X1 12UCSP | MAX4932EBC+T.pdf | |
| VE-2WR-EX-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W | VE-2WR-EX-F4.pdf | |
| MI-22T-MX-F1 | CONVERT DC/DC 28VIN 6.5VOUT 75W | MI-22T-MX-F1.pdf | |
| FM4-176L-S6E2CC-ETH | S6E2CC FM4 MCU 32-Bit ARM® Cortex®-M4 Embedded Evaluation Board | FM4-176L-S6E2CC-ETH.pdf | |
| T 3303 600 | Circular Connector | T 3303 600.pdf | |
| 45208-220230 | 8 Positions Header, Shrouded Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold | 45208-220230.pdf | |
| 853-87-038-10-001101 | 38 Position Socket Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold | 853-87-038-10-001101.pdf | |
| 614-83-642-41-001101 | CONN IC DIP SOCKET 42POS GOLD | 614-83-642-41-001101.pdf | |
| TNPW12068K98BEEA | RES SMD 8.98K OHM 0.1% 1/4W 1206 | TNPW12068K98BEEA.pdf | |
| RCS080537K4FKEA | RES SMD 37.4K OHM 1% 0.4W 0805 | RCS080537K4FKEA.pdf |