| Manufacturer Part Number: | RXEF135K |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | PTC Resettable Fuses |
| Available Quantity: | 10354 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | POLYSWITCH PTC RESET 1.35A HOLD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RXEF135K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RXEF135K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Circuit Protection Products | |
| Video File | TE Connectivity PolySwitch Devices -- Another Geek Moment | |
| Featured Product | Innovative Circuit Protection Solutions | |
| PCN Other | Circuit Protection Products Availabe 27/Jun/2016 | |
| Online Catalog | PolySwitch Radial Leaded | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | PTC Resettable Fuses | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | PolySwitch® | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Max | 72V | |
| Current - Max | 40A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 1.35A | |
| Current - Trip (It) | 2.7A | |
| R Min/Max | 0.120 ~ 0.190 Ohm | |
| Time to Trip | 9.6s | |
| Package / Case | Radial, Disc | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RXEF135K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RXEF135K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of RXEF135K is new and unused, you can buy RXEF135K Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RXEF135K.
| CL43B334KCFNNNE | 0.33µF 100V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | CL43B334KCFNNNE.pdf | |
| KP1836410104 | 0.1µF Film Capacitor 350V 1000V (1kV) Polypropylene (PP) Radial 1.634" L x 0.571" W (41.50mm x 14.50mm) | KP1836410104.pdf | |
| PIC16HV610T-I/ML | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 16-QFN (4x4) | PIC16HV610T-I/ML.pdf | |
| PIC32MX450F256HT-120/MR | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-QFN Exposed Pad (9x9) | PIC32MX450F256HT-120/MR.pdf | |
| COP8CCE9IMT7 | COP8 COP8™ 8C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 8KB (8K x 8) FLASH 48-TSSOP | COP8CCE9IMT7.pdf | |
| CA12427_TINA3-WW | Lens with Holder Clear 58° ~ 62° Wide Cree XP-G, XP-E, Osram Oslon Square EC, LUXEON A | CA12427_TINA3-WW.pdf | |
| RT0402FRE073K6L | RES SMD 3.6K OHM 1% 1/16W 0402 | RT0402FRE073K6L.pdf | |
| RG1608P-154-D-T5 | RES SMD 150K OHM 0.5% 1/10W 0603 | RG1608P-154-D-T5.pdf | |
| TVP00RW-13-32SC-S15AD | 32 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | TVP00RW-13-32SC-S15AD.pdf | |
| CN0967C14A07P7-040 | 26500 7C 7#16 P TH RECP AN LC | CN0967C14A07P7-040.pdf | |
| M50-3901542 | CONN HDR 1.27MM R/A AU 30POS | M50-3901542.pdf | |
| Y1624820R000T9W | RES SMD 820 OHM 0.01% 1/5W 0805 | Y1624820R000T9W.pdf | |
| RSF3JB3R00 | RES MO 3W 3 OHM 5% AXIAL | RSF3JB3R00.pdf |