| Manufacturer Part Number: | RXEF110K |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | PTC Resettable Fuses |
| Available Quantity: | 10664 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | POLYSWITCH PTC RESET 1.10A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RXEF110K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RXEF110K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Circuit Protection Products | |
| Video File | TE Connectivity PolySwitch Devices -- Another Geek Moment | |
| Featured Product | Innovative Circuit Protection Solutions | |
| PCN Other | Circuit Protection Products Availabe 27/Jun/2016 | |
| Online Catalog | PolySwitch Radial Leaded | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | PTC Resettable Fuses | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | PolySwitch®, RXEF | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Max | 72V | |
| Current - Max | 40A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 1.1A | |
| Current - Trip (It) | 2.2A | |
| R Min/Max | 0.150 ~ 0.380 Ohm | |
| Time to Trip | 8.2s | |
| Package / Case | Radial, Disc | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RXEF110K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RXEF110K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of RXEF110K is new and unused, you can buy RXEF110K Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RXEF110K.
| T550B107K050AT4251 | 100µF Hermetically Sealed Tantalum - Polymer Capacitors 50V Axial 130 mOhm 0.281" Dia x 0.641" L (7.14mm x 16.28mm) | T550B107K050AT4251.pdf | |
| 0459844382 | CONN RCPT R/A 4PWR 40SGL 2.36MM | 0459844382.pdf | |
| MXO45-2C-1M8432 | 1.8432MHz HCMOS, TTL XO (Standard) Oscillator Through Hole 5V 26mA | MXO45-2C-1M8432.pdf | |
| VE-B3T-IY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W | VE-B3T-IY-F4.pdf | |
| VE-23D-CU-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W | VE-23D-CU-F3.pdf | |
| IES020ZG-A8 | DC/DC CONVERT 5V 4A | IES020ZG-A8.pdf | |
| 10-214867-10S | Circular Connector | 10-214867-10S.pdf | |
| 69167-110 | 10 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 69167-110.pdf | |
| TMM-106-01-S-D-SM | 12 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | TMM-106-01-S-D-SM.pdf | |
| NPPC051LGBN-RC | 5 Position Header Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | NPPC051LGBN-RC.pdf | |
| 801-83-005-30-001191 | 5 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold | 801-83-005-30-001191.pdf | |
| 0470700000 | JUMPER FOR SAK 16 2POS | 0470700000.pdf | |
| RSMF2JT100K | RES METAL OX 2W 100K OHM 5% AXL | RSMF2JT100K.pdf |