| Manufacturer Part Number: | RVC1206JT680K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 680K OHM 5% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RVC1206JT680K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RVC1206JT680K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RVC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 680k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RVC1206JT680K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RVC1206JT680K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RVC1206JT680K is new and unused, you can buy RVC1206JT680K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RVC1206JT680K.
| EEE-1EA330WR | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EEE-1EA330WR.pdf | |
| 1375792-4 | PC104 ASY 4S/0 UNKEYED LF | 1375792-4.pdf | |
| MA-406 29.4912M-K0: ROHS | 29.4912MHz ±50ppm Crystal 10pF 40 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, J-Lead | MA-406 29.4912M-K0: ROHS.pdf | |
| SD20-1R5-R | 1.5µH Shielded Wirewound Inductor 2.88A 31.2 mOhm Nonstandard | SD20-1R5-R.pdf | |
| IDT71016S20PH | IC SRAM 1MBIT 20NS 44TSOP | IDT71016S20PH.pdf | |
| TPS75100YFFR | LED Driver IC 4 Output Linear PWM Dimming 25mA 9-DSBGA (1.2x1.3) | TPS75100YFFR.pdf | |
| VE-BWW-IX-S | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W | VE-BWW-IX-S.pdf | |
| RC0603F100CS | RES SMD 10 OHM 1% 1/20W 0201 | RC0603F100CS.pdf | |
| AMC22DRYS-S93 | CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD | AMC22DRYS-S93.pdf | |
| CTVPS00RF-25-37A | CTV 39C 39#16 PIN RECP | CTVPS00RF-25-37A.pdf | |
| D38999/24MJ11BE | CTV 11C 2#20 9#10 SKT J/N RECP | D38999/24MJ11BE.pdf | |
| 1773349 | Female Insert without Contacts 3+2+Ground Position Crimp | 1773349.pdf | |
| 1586042-6 | 6 Positions Header, Shrouded Connector 0.165" (4.20mm) Through Hole, Right Angle Tin | 1586042-6.pdf | |
| 57102-F08-15ULF | 30 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | 57102-F08-15ULF.pdf | |
| RNC55H2261FPRSL | RES 2.26K OHM 1/8W 1% AXIAL | RNC55H2261FPRSL.pdf |