| Manufacturer Part Number: | RV4NAYSJ252A |
|---|---|
| Manufacturer: | Precision Electronics Corporation |
| Product Category: | Rotary Potentiometers, Rheostats |
| Available Quantity: | 9095 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.5k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Carbon 2W Solder Lug |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RV4NAYSJ252A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RV4NAYSJ252A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Potentiometer Line | |
| Online Catalog | MIL-R-94, RV4N Series | |
| Category | Potentiometers, Variable Resistors | |
| Family | Rotary Potentiometers, Rheostats | |
| Manufacturer | Precision Electronics Corporation | |
| Series | RV4 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Taper | Linear | |
| Resistance (Ohms) | 2.5k | |
| Tolerance | ±10% | |
| Number of Gangs | 1 | |
| Built in Switch | None | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Number of Turns | 1 | |
| Rotation | 314° | |
| Adjustment Type | - | |
| Resistive Material | Carbon | |
| Termination Style | Solder Lug | |
| Actuator Type | Slotted | |
| Actuator Length | 2.000" (50.80mm) | |
| Actuator Diameter | 0.249" (6.32mm) | |
| Bushing Thread | 3/8-32 | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RV4NAYSJ252A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RV4NAYSJ252A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Precision Electronics Corporation all series components. The condition of RV4NAYSJ252A is new and unused, you can buy RV4NAYSJ252A Precision Electronics Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RV4NAYSJ252A.
| UP0331200L | TRANS PREBIAS NPN/PNP SSMINI5 | UP0331200L.pdf | |
| AD5313RBCPZ-RL7 | 10 Bit Digital to Analog Converter 2 16-LFCSP-WQ (3x3) | AD5313RBCPZ-RL7.pdf | |
| 7027L20PF | IC SRAM 512KBIT 20NS 100TQFP | 7027L20PF.pdf | |
| REC3-1215SRW/H2/C/SMD-R | CONV DC/DC 3W 9-18VIN 15VOUT | REC3-1215SRW/H2/C/SMD-R.pdf | |
| VE-J31-IX | CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W | VE-J31-IX.pdf | |
| VE-B5B-MU-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W | VE-B5B-MU-F3.pdf | |
| ESR10EZPJ2R2 | RES SMD 2.2 OHM 5% 0.4W 0805 | ESR10EZPJ2R2.pdf | |
| 97-3107B22-11SY-940 | AB 2C 2#16 SKT PLUG | 97-3107B22-11SY-940.pdf | |
| PT08E18-32P-476 | PT 32C 32#20 PIN PLUG | PT08E18-32P-476.pdf | |
| TVP00DZ-17-73SC-S3AD | 73 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | TVP00DZ-17-73SC-S3AD.pdf | |
| FCC17B25PB64B | 25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole, Right Angle Solder | FCC17B25PB64B.pdf | |
| ARJU31B-MASB-AD-B-FLU2 | 1 Port RJ45 with USB A, Dual Magjack Connector Through Hole 10/100/1000 Base-TX | ARJU31B-MASB-AD-B-FLU2.pdf | |
| SMH151-LPPE-D46-SM-BK | 92 Positions Header, Unshrouded Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount Gold | SMH151-LPPE-D46-SM-BK.pdf | |
| 531722-6 | 80 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 531722-6.pdf | |
| 1813520000 | 5 Position Terminal Block Header, Blade Pins, Shrouded (4 Side) 0.400" (10.16mm) 90°, Right Angle, Under Board Through Hole | 1813520000.pdf |