| Manufacturer Part Number: | RV4NAYSD752A |
|---|---|
| Manufacturer: | Precision Electronics Corporation |
| Product Category: | Rotary Potentiometers, Rheostats |
| Available Quantity: | 9510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 7.5k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Carbon 2W Solder Lug |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RV4NAYSD752A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RV4NAYSD752A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Potentiometer Line | |
| Online Catalog | MIL-R-94, RV4N Series | |
| Category | Potentiometers, Variable Resistors | |
| Family | Rotary Potentiometers, Rheostats | |
| Manufacturer | Precision Electronics Corporation | |
| Series | RV4 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Taper | Linear | |
| Resistance (Ohms) | 7.5k | |
| Tolerance | ±10% | |
| Number of Gangs | 1 | |
| Built in Switch | None | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Number of Turns | 1 | |
| Rotation | 314° | |
| Adjustment Type | - | |
| Resistive Material | Carbon | |
| Termination Style | Solder Lug | |
| Actuator Type | Slotted | |
| Actuator Length | 0.875" (22.23mm) | |
| Actuator Diameter | 0.249" (6.32mm) | |
| Bushing Thread | 3/8-32 | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RV4NAYSD752A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RV4NAYSD752A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Precision Electronics Corporation all series components. The condition of RV4NAYSD752A is new and unused, you can buy RV4NAYSD752A Precision Electronics Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RV4NAYSD752A.
| 500D156M200DF2A | 15µF 200V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D156M200DF2A.pdf | |
| T322D226K020AS | 22µF Molded Tantalum Capacitors 20V Axial 1.8 Ohm 0.180" Dia x 0.420" L (4.57mm x 10.67mm) | T322D226K020AS.pdf | |
| IULK1-39775-3 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | IULK1-39775-3.pdf | |
| QD48T033050-PBC0 | DC/DC CONVERT 3.3V 5V 15A 10A | QD48T033050-PBC0.pdf | |
| RER60FR270RC02 | RES CHAS MNT 0.27 OHM 1% 5W | RER60FR270RC02.pdf | |
| RBB110DYRT | CONN CARD EXTEND .050" 110POS | RBB110DYRT.pdf | |
| TVS07RF-25-20PB | 30 (26 + 4 Coax) Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TVS07RF-25-20PB.pdf | |
| NLS-1-BN-C95-M40B | 1 Position Circular Connector Line Source, Male Pins Crimp Silver | NLS-1-BN-C95-M40B.pdf | |
| 206486-1 | 9 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange | 206486-1.pdf | |
| 14KR-6H-P | 14 Position Rectangular Socket Connector IDC Tin 26 AWG | 14KR-6H-P.pdf | |
| OSTVZ143050 | 14 Position Terminal Block Header, Male Pins Green Screw Mount - Front Flange | OSTVZ143050.pdf | |
| RC14JB20R0 | RES 20 OHM 1/4W 5% AXIAL | RC14JB20R0.pdf |