| Manufacturer Part Number: | RV4NAYSD502A |
|---|---|
| Manufacturer: | Precision Electronics Corporation |
| Product Category: | Rotary Potentiometers, Rheostats |
| Available Quantity: | 9779 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 5k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Carbon 2W Solder Lug |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RV4NAYSD502A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RV4NAYSD502A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Potentiometer Line | |
| Online Catalog | MIL-R-94, RV4N Series | |
| Category | Potentiometers, Variable Resistors | |
| Family | Rotary Potentiometers, Rheostats | |
| Manufacturer | Precision Electronics Corporation | |
| Series | RV4 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Taper | Linear | |
| Resistance (Ohms) | 5k | |
| Tolerance | ±10% | |
| Number of Gangs | 1 | |
| Built in Switch | None | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Number of Turns | 1 | |
| Rotation | 314° | |
| Adjustment Type | - | |
| Resistive Material | Carbon | |
| Termination Style | Solder Lug | |
| Actuator Type | Slotted | |
| Actuator Length | 0.875" (22.23mm) | |
| Actuator Diameter | 0.249" (6.32mm) | |
| Bushing Thread | 3/8-32 | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RV4NAYSD502A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RV4NAYSD502A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Precision Electronics Corporation all series components. The condition of RV4NAYSD502A is new and unused, you can buy RV4NAYSD502A Precision Electronics Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RV4NAYSD502A.
| MAL213695683E3 | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | MAL213695683E3.pdf | |
| MKP383168063JD02G0 | 680pF Film Capacitor 220V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm) | MKP383168063JD02G0.pdf | |
| 4TCE220MI | 220µF Molded Tantalum - Polymer Capacitors 4V 2917 (7343 Metric) 18 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | 4TCE220MI.pdf | |
| 416F27123ISR | 27.12MHz ±20ppm Crystal Series 200 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F27123ISR.pdf | |
| DR74-150-R | 15µH Shielded Wirewound Inductor 2.11A 63.7 mOhm Nonstandard | DR74-150-R.pdf | |
| TLC2254ID | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | TLC2254ID.pdf | |
| M48Z08-100PC1 | IC NVSRAM 64KBIT 100NS 28DIP | M48Z08-100PC1.pdf | |
| TCR2EF31,LM(CT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.1V 200mA SMV | TCR2EF31,LM(CT.pdf | |
| C566C-BFF-CS0W0452 | Blue 470nm LED Indication - Discrete 3.4V Radial | C566C-BFF-CS0W0452.pdf | |
| VE-J4D-CY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W | VE-J4D-CY-B1.pdf | |
| ERJ-8ENF7681V | RES SMD 7.68K OHM 1% 1/4W 1206 | ERJ-8ENF7681V.pdf | |
| GTC06F28-20PW-B30 | GT 14C 10#12 4#16 PIN PLUG | GTC06F28-20PW-B30.pdf | |
| TVS06RF-15-18PA-LC | TV 18C 18#20 PIN PLUG | TVS06RF-15-18PA-LC.pdf | |
| 1060200000 | TERMINAL CROSS CONN WQB-PEN 16 | 1060200000.pdf | |
| RCL121891R0FKEK | RES SMD 91 OHM 1W 1812 WIDE | RCL121891R0FKEK.pdf |