| Manufacturer Part Number: | RV4NAYSD153A |
|---|---|
| Manufacturer: | Precision Electronics Corporation |
| Product Category: | Rotary Potentiometers, Rheostats |
| Available Quantity: | 9157 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 15k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Carbon 2W Solder Lug |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RV4NAYSD153A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RV4NAYSD153A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Potentiometer Line | |
| Online Catalog | MIL-R-94, RV4N Series | |
| Category | Potentiometers, Variable Resistors | |
| Family | Rotary Potentiometers, Rheostats | |
| Manufacturer | Precision Electronics Corporation | |
| Series | RV4 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Taper | Linear | |
| Resistance (Ohms) | 15k | |
| Tolerance | ±10% | |
| Number of Gangs | 1 | |
| Built in Switch | None | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Number of Turns | 1 | |
| Rotation | 314° | |
| Adjustment Type | - | |
| Resistive Material | Carbon | |
| Termination Style | Solder Lug | |
| Actuator Type | Slotted | |
| Actuator Length | 0.875" (22.23mm) | |
| Actuator Diameter | 0.249" (6.32mm) | |
| Bushing Thread | 3/8-32 | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RV4NAYSD153A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RV4NAYSD153A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Precision Electronics Corporation all series components. The condition of RV4NAYSD153A is new and unused, you can buy RV4NAYSD153A Precision Electronics Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RV4NAYSD153A.
| UPS1J4R7MDD1TD | 4.7µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS1J4R7MDD1TD.pdf | |
| C911U240JVNDCAWL40 | 24pF 400VAC Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial, Disc 0.315" Dia (8.00mm) | C911U240JVNDCAWL40.pdf | |
| BFC236853334 | 0.33µF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial 1.024" L x 0.252" W (26.00mm x 6.40mm) | BFC236853334.pdf | |
| BK/GDC-V-63MA | FUSE GLASS 63MA 250VAC 5X20MM | BK/GDC-V-63MA.pdf | |
| 0764603016 | IMPACT DC 2X16 GL SN | 0764603016.pdf | |
| ECA30DRSZ-S664 | CONN EDGECARD 60POS DIP .125 SLD | ECA30DRSZ-S664.pdf | |
| QRF0630T30 | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 600V 100A Chassis Mount Module | QRF0630T30.pdf | |
| SE20PD-M3/85A | DIODE GEN PURP 200V 1.6A DO220AA | SE20PD-M3/85A.pdf | |
| MAX5969BETB+T | Power Over Ethernet Controller 1 Channel 802.3at (PoE+), 802.3af (PoE) 10-TDFN-EP (3x3) | MAX5969BETB+T.pdf | |
| UQQ-5/20-Q48N-C | CONV DC/DC 100W 20A 5V T/H | UQQ-5/20-Q48N-C.pdf | |
| VE-2W1-EX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W | VE-2W1-EX-F2.pdf | |
| D38999/20FJ20PC | 30 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | D38999/20FJ20PC.pdf | |
| CRCW201012R0FKEF | RES SMD 12 OHM 1% 3/4W 2010 | CRCW201012R0FKEF.pdf |