| Manufacturer Part Number: | RV4NAYSD152A |
|---|---|
| Manufacturer: | Precision Electronics Corporation |
| Product Category: | Rotary Potentiometers, Rheostats |
| Available Quantity: | 9498 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.5k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Carbon 2W Solder Lug |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RV4NAYSD152A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RV4NAYSD152A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Potentiometer Line | |
| Online Catalog | MIL-R-94, RV4N Series | |
| Category | Potentiometers, Variable Resistors | |
| Family | Rotary Potentiometers, Rheostats | |
| Manufacturer | Precision Electronics Corporation | |
| Series | RV4 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Taper | Linear | |
| Resistance (Ohms) | 1.5k | |
| Tolerance | ±10% | |
| Number of Gangs | 1 | |
| Built in Switch | None | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Number of Turns | 1 | |
| Rotation | 314° | |
| Adjustment Type | - | |
| Resistive Material | Carbon | |
| Termination Style | Solder Lug | |
| Actuator Type | Slotted | |
| Actuator Length | 0.875" (22.23mm) | |
| Actuator Diameter | 0.249" (6.32mm) | |
| Bushing Thread | 3/8-32 | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RV4NAYSD152A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RV4NAYSD152A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Precision Electronics Corporation all series components. The condition of RV4NAYSD152A is new and unused, you can buy RV4NAYSD152A Precision Electronics Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RV4NAYSD152A.
| EEU-HD1E221 | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-HD1E221.pdf | |
| C1608C0G2E151J080AA | 150pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608C0G2E151J080AA.pdf | |
| ECW-U2154KCV | 0.15µF Film Capacitor 250V Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked 2825 (7163 Metric) 0.280" L x 0.248" W (7.10mm x 6.30mm) | ECW-U2154KCV.pdf | |
| F17735182000 | 1.8µF Film Capacitor 253V 630V Polyester, Metallized Axial 0.768" Dia x 1.634" L (19.50mm x 41.50mm) | F17735182000.pdf | |
| DKLL-0246-0430 | 2 Line Common Mode Choke Through Hole 4A DCR 96 mOhm | DKLL-0246-0430.pdf | |
| VLS201610ET-3R3M-CA | 3.3µH Shielded Wirewound Inductor 730mA 458 mOhm Max Nonstandard | VLS201610ET-3R3M-CA.pdf | |
| CY24488ZXCT | IC PLL CLK GEN I2C 16-TSSOP | CY24488ZXCT.pdf | |
| MAX481EESA+T | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | MAX481EESA+T.pdf | |
| SN74AUC1G04DBVR | Inverter IC 1 Channel SOT-23-5 | SN74AUC1G04DBVR.pdf | |
| HIP6601BECB-T | IC DRVR MOSFET SYNC BUCK 8EPSOIC | HIP6601BECB-T.pdf | |
| V24C3V3E50BL3 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W | V24C3V3E50BL3.pdf | |
| AIB6US36-6SWC-RDS | GT 6C 2#0 4#4 SKT PLUG | AIB6US36-6SWC-RDS.pdf | |
| TV07RW-21-121PE-P35 | 121 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | TV07RW-21-121PE-P35.pdf | |
| AXK8L34125BG | 34 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | AXK8L34125BG.pdf |