| Manufacturer Part Number: | RV4LAYSA353A |
|---|---|
| Manufacturer: | Precision Electronics Corporation |
| Product Category: | Rotary Potentiometers, Rheostats |
| Available Quantity: | 9071 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 35k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Carbon 2W Solder Lug |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RV4LAYSA353A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RV4LAYSA353A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | MIL-R-94, RV4L Series | |
| Category | Potentiometers, Variable Resistors | |
| Family | Rotary Potentiometers, Rheostats | |
| Manufacturer | Precision Electronics Corporation | |
| Series | RV4 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Taper | Linear | |
| Resistance (Ohms) | 35k | |
| Tolerance | ±10% | |
| Number of Gangs | 1 | |
| Built in Switch | None | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Number of Turns | 1 | |
| Rotation | 314° | |
| Adjustment Type | - | |
| Resistive Material | Carbon | |
| Termination Style | Solder Lug | |
| Actuator Type | Slotted | |
| Actuator Length | 0.625" (15.88mm) | |
| Actuator Diameter | 0.249" (6.32mm) | |
| Bushing Thread | 3/8-32 | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RV4LAYSA353A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RV4LAYSA353A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Precision Electronics Corporation all series components. The condition of RV4LAYSA353A is new and unused, you can buy RV4LAYSA353A Precision Electronics Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RV4LAYSA353A.
| 5WH103SACAI | 10000pF 50V Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc 0.236" Dia (6.00mm) | 5WH103SACAI.pdf | |
| 0752350207 | CONN HEADER BACKPLNE 200POS GOLD | 0752350207.pdf | |
| GBM25DRTH | CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD | GBM25DRTH.pdf | |
| RCM25DSXI | CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD | RCM25DSXI.pdf | |
| 78M6618-M/F/P1 | IC PWR MEASUREMENT OCTAL 68QFN | 78M6618-M/F/P1.pdf | |
| LTC4281CUFD#TRPBF | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose 28-QFN (4x5) | LTC4281CUFD#TRPBF.pdf | |
| REC3-4809SRW/H2/C/M/SMD | CONV DC/DC 3W 36-72VIN 09VOUT | REC3-4809SRW/H2/C/M/SMD.pdf | |
| VI-B60-EW-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W | VI-B60-EW-B1.pdf | |
| LXD35-2450SW | 2.45A 5 ~ 15 V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output | LXD35-2450SW.pdf | |
| CC2425D1URH | Solid State Relay DPST (2 Form A) Hockey Puck | CC2425D1URH.pdf | |
| ERA-6AEB5902V | RES SMD 59K OHM 0.1% 1/8W 0805 | ERA-6AEB5902V.pdf | |
| CA3101E36A98PBF80 | 39 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | CA3101E36A98PBF80.pdf |