| Manufacturer Part Number: | RV4LAYSA251A |
|---|---|
| Manufacturer: | Precision Electronics Corporation |
| Product Category: | Rotary Potentiometers, Rheostats |
| Available Quantity: | 9081 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 250 Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Carbon 2W Solder Lug |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RV4LAYSA251A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RV4LAYSA251A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | MIL-R-94, RV4L Series | |
| Category | Potentiometers, Variable Resistors | |
| Family | Rotary Potentiometers, Rheostats | |
| Manufacturer | Precision Electronics Corporation | |
| Series | RV4 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Taper | Linear | |
| Resistance (Ohms) | 250 | |
| Tolerance | ±10% | |
| Number of Gangs | 1 | |
| Built in Switch | None | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Number of Turns | 1 | |
| Rotation | 314° | |
| Adjustment Type | - | |
| Resistive Material | Carbon | |
| Termination Style | Solder Lug | |
| Actuator Type | Slotted | |
| Actuator Length | 0.625" (15.88mm) | |
| Actuator Diameter | 0.249" (6.32mm) | |
| Bushing Thread | 3/8-32 | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RV4LAYSA251A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RV4LAYSA251A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Precision Electronics Corporation all series components. The condition of RV4LAYSA251A is new and unused, you can buy RV4LAYSA251A Precision Electronics Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RV4LAYSA251A.
| B43770A9398M | 3900µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 15 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 105°C | B43770A9398M.pdf | |
| A101J15C0GF5TAA | 100pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Axial 0.098" Dia x 0.150" L (2.50mm x 3.80mm) | A101J15C0GF5TAA.pdf | |
| FK24X7S2A334K | 0.33µF 100V Ceramic Capacitor X7S Radial 0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm) | FK24X7S2A334K.pdf | |
| MKP1841310405 | 10000pF Film Capacitor 220V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm) | MKP1841310405.pdf | |
| SIT9121AI-2BF-33E40.000000T | OSC XO 3.3V 40MHZ | SIT9121AI-2BF-33E40.000000T.pdf | |
| AFS14A72-2436.00-T2 | FILTER SAW 2436.00 MHZ SMD | AFS14A72-2436.00-T2.pdf | |
| 38H152C | 1.5µH Unshielded Wirewound Inductor 7.2A 9.5 mOhm Max Nonstandard | 38H152C.pdf | |
| DP150-7S | AC/DC CONVERTER 12V 150W | DP150-7S.pdf | |
| GTS030F22-20SX | GT 9C 9#16 SKT RECP BOX RM | GTS030F22-20SX.pdf | |
| CIR06CF-28-6S-F80 | 3 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | CIR06CF-28-6S-F80.pdf | |
| 10120-5212VC | 20 Position Plug Connector Board to Board Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder | 10120-5212VC.pdf | |
| RNCF0805BTE34K0 | RES SMD 34K OHM 0.1% 1/8W 0805 | RNCF0805BTE34K0.pdf | |
| CMF55237K00BEEA70 | RES 237K OHM 1/2W 0.1% AXIAL | CMF55237K00BEEA70.pdf |