| Manufacturer Part Number: | RV4LAYSA105A |
|---|---|
| Manufacturer: | Precision Electronics Corporation |
| Product Category: | Rotary Potentiometers, Rheostats |
| Available Quantity: | 9055 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1M Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Carbon 2W Solder Lug |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RV4LAYSA105A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RV4LAYSA105A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | MIL-R-94, RV4L Series | |
| Category | Potentiometers, Variable Resistors | |
| Family | Rotary Potentiometers, Rheostats | |
| Manufacturer | Precision Electronics Corporation | |
| Series | RV4 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Taper | Linear | |
| Resistance (Ohms) | 1M | |
| Tolerance | ±10% | |
| Number of Gangs | 1 | |
| Built in Switch | None | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Number of Turns | 1 | |
| Rotation | 314° | |
| Adjustment Type | - | |
| Resistive Material | Carbon | |
| Termination Style | Solder Lug | |
| Actuator Type | Slotted | |
| Actuator Length | 0.625" (15.88mm) | |
| Actuator Diameter | 0.249" (6.32mm) | |
| Bushing Thread | 3/8-32 | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RV4LAYSA105A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RV4LAYSA105A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Precision Electronics Corporation all series components. The condition of RV4LAYSA105A is new and unused, you can buy RV4LAYSA105A Precision Electronics Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RV4LAYSA105A.
| CC1206JRNPOBBN181 | 180pF 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CC1206JRNPOBBN181.pdf | |
| C937U360JYNDCA7317 | 36pF 400VAC Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial, Disc 0.394" Dia (10.00mm) | C937U360JYNDCA7317.pdf | |
| 03453LF8HXLN | FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT | 03453LF8HXLN.pdf | |
| DS14285S+ | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 114B Parallel 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | DS14285S+.pdf | |
| AT89C51RB2-SLSIM | 80C51 89C Microcontroller IC 8-Bit 60MHz 16KB (16K x 8) FLASH 44-PLCC (16.59x16.59) | AT89C51RB2-SLSIM.pdf | |
| MCP6S21-I/P | Programmable Gain Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-PDIP | MCP6S21-I/P.pdf | |
| 70V9279L9PRF | IC SRAM 512KBIT 9NS 128TQFP | 70V9279L9PRF.pdf | |
| LTL2R3KFK | Orange 605nm LED Indication - Discrete 2.05V Radial | LTL2R3KFK.pdf | |
| LB T673-M2P1-25-Z | Blue 471nm LED Indication - Discrete 3.1V 2-PLCC | LB T673-M2P1-25-Z.pdf | |
| EA4513YH | ACT4513 - DC/DC, Step Down 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board | EA4513YH.pdf | |
| 97-3108A24-28SW-417 | AB 24C 24#16 SKT PLUG | 97-3108A24-28SW-417.pdf | |
| FGJ.1B.306.CYMD76Z | CONN INLINE PLUG | FGJ.1B.306.CYMD76Z.pdf | |
| 97-3106B36-9SW | AB 31C MIXED SKT PLUG | 97-3106B36-9SW.pdf | |
| 64992-S12-5 | 24 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 64992-S12-5.pdf | |
| 861-87-011-10-001101 | 11 Position Socket Connector 0.039" (1.00mm) Through Hole Gold | 861-87-011-10-001101.pdf |