| Manufacturer Part Number: | RURD660S9A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 16510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 6A TO252-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RURD660S9A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RURD660S9A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Description Chg 01/Apr/2016 | |
| PCN Packaging | Tape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014 | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 6A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 6A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 60ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | |
| Supplier Device Package | TO-252-3 | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RURD660S9A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RURD660S9A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of RURD660S9A is new and unused, you can buy RURD660S9A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RURD660S9A.
| ECQ-E2824KFW | 0.82µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Radial 0.728" L x 0.256" W (18.50mm x 6.50mm) | ECQ-E2824KFW.pdf | |
| 445A23L12M00000 | 12MHz ±20ppm Crystal 12pF 50 Ohm -10°C ~ 60°C Surface Mount 2-SMD | 445A23L12M00000.pdf | |
| IL4216-X006 | Optoisolator Triac Output 5300Vrms 1 Channel 6-DIP | IL4216-X006.pdf | |
| VI-20D-CX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W | VI-20D-CX-F2.pdf | |
| VI-BW1-CV-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W | VI-BW1-CV-B1.pdf | |
| ABC225-1015L | AC/DC CONVERTER 15V 113W | ABC225-1015L.pdf | |
| KPSE6E16-8SWDZ | 8 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | KPSE6E16-8SWDZ.pdf | |
| KJA6T15W19SNL | 19 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | KJA6T15W19SNL.pdf | |
| 0643212019 | 53 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Brown | 0643212019.pdf | |
| 1761583001 | 6 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1761583001.pdf | |
| 0193171008 | Ring Terminal Connector 5/16 Stud D-Shaped 250-300 MCM (kcmil) Crimp | 0193171008.pdf | |
| RL1218FK-070R05L | RES SMD 0.05 OHM 1W 1812 WIDE | RL1218FK-070R05L.pdf | |
| G22041432209J4C000 | RES 22 OHM 5% WW | G22041432209J4C000.pdf | |
| CFR25J47K | RES 47.0K OHM 1/3W 5% AXIAL | CFR25J47K.pdf | |
| CMF6013K300BEEA70 | RES 13.3K OHM 1W .1% AXIAL | CMF6013K300BEEA70.pdf |