| Manufacturer Part Number: | RURD420S9A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 200V 4A Surface Mount D-Pak |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RURD420S9A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RURD420S9A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Description Chg 01/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 4A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 4A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 35ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | |
| Supplier Device Package | D-Pak | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RURD420S9A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RURD420S9A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of RURD420S9A is new and unused, you can buy RURD420S9A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RURD420S9A.
| SA105C183KAA | 0.018µF 50V Ceramic Capacitor X7R Axial 0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm) | SA105C183KAA.pdf | |
| AQ125A101JHJME | 100pF 50V Ceramic Capacitor A 0606 (1616 Metric) 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm) | AQ125A101JHJME.pdf | |
| ESC30DREN-S13 | CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND | ESC30DREN-S13.pdf | |
| RSC22DRYN | CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD | RSC22DRYN.pdf | |
| RBM43DCWI | CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD | RBM43DCWI.pdf | |
| VF20100SG-E3/4W | Diode Schottky 100V 20A Through Hole ITO-220AB | VF20100SG-E3/4W.pdf | |
| 1N6011B-TP | Zener Diode 30V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N6011B-TP.pdf | |
| TMX320F28075PZPT | C28x C2000™ C28x Piccolo™ Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 512KB (256K x 16) FLASH 100-HTQFP (14x14) | TMX320F28075PZPT.pdf | |
| REC7.5-1205DRW/H2/A/M/SMD | CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN +/-05VOU | REC7.5-1205DRW/H2/A/M/SMD.pdf | |
| ACS06F18-10S-003 | AC 4C 4#12 SKT PLUG | ACS06F18-10S-003.pdf | |
| 0022282338 | 33 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 0022282338.pdf | |
| ELVP04100 | 4 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line) | ELVP04100.pdf | |
| CMF6010R700FKEA | RES 10.7 OHM 1W 1% AXIAL | CMF6010R700FKEA.pdf |