| Manufacturer Part Number: | RU 1A |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 250MA AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RU 1A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RU 1A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 250mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.5V @ 250mA | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 400ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | - | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RU 1A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RU 1A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of RU 1A is new and unused, you can buy RU 1A Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RU 1A.
| 0251.200PARL | FUSE BOARD MNT 200MA 125VAC/VDC | 0251.200PARL.pdf | |
| SRU2011-330Y | 33µH Shielded Wirewound Inductor 230mA 2.86 Ohm Max Nonstandard | SRU2011-330Y.pdf | |
| TLV342IRUGR | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 10-X2QFN (2x1.5) | TLV342IRUGR.pdf | |
| LM4050AEM3-5.0 | Shunt Voltage Reference IC ±0.1% 15mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | LM4050AEM3-5.0.pdf | |
| VI-J1K-EW-S | CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W | VI-J1K-EW-S.pdf | |
| VI-B62-EU-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W | VI-B62-EU-F1.pdf | |
| VI-J1R-MZ-F3 | CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 25W | VI-J1R-MZ-F3.pdf | |
| RT1206FRD07487KL | RES SMD 487K OHM 1% 1/4W 1206 | RT1206FRD07487KL.pdf | |
| GTS030R22-18P | GT 8C 8#16 PIN RECP WALL RM | GTS030R22-18P.pdf | |
| CA3106F36-10SBF80 | 48 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | CA3106F36-10SBF80.pdf | |
| AIB1FA14S-9PC-B30-025 | GT 2C 2#16S PIN RECP LINE | AIB1FA14S-9PC-B30-025.pdf | |
| GTS08AF-14S-10P | 4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | GTS08AF-14S-10P.pdf | |
| TV06RW-25-61HE-LC | TV 61C 61#20 PIN PLUG | TV06RW-25-61HE-LC.pdf | |
| PPTC382LJBN | 76 Position Header Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | PPTC382LJBN.pdf | |
| 1815320000 | 14 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 180° Free Hanging (In-Line) | 1815320000.pdf |